Att göra det bättre för pensionärerna är nog det dummaste man kan göra i Sverige idag. Vi översvämmas av pensionärer som bara lever längre och längre. Att de dem mer pengar i handen är som att kapa av landet båda benen tyvärr
http://www.svd.se/naringsliv/pyramidspel-med-pensionerna_6438430.svd
Ja, och att det är dessa individer som har byggt upp samhället vi håller på att riva ner är ju inget att tänka på heller
Men visst, det är ganska naivt att tro att vi med dagens pensionssystem kommer kunna ha det gott ställt när vi blir äldre då det inte kommer finnas pengar till alla.
Men vi kan ju börja med att sluta kasta ut pengarna till höger och vänster utanför landets gränser (bistånd kallas det i vissa fall så fint) och sluta sälja av bolag som kommer gå på export och därmed förlora sysselsättning för enstaka snabba pengar som ändå bara äts upp av skulder.
Men vi har ju gått några steg i rätt riktning genom att införa hårdare regler kring arbetslöshet och sjukersättning. För det är två stora hål som slukar pengar som skulle behöva gå till annat.




