DN har smarta journalister. För väl två tre år sedan tog DN och bad företag om vilka mobilnummer som var inloggade på masterna vid Drottningholm och i närheten dagtid.
Sedan tog dom och kollade var mobilnumren / mobilerna som var inloggade dagtid vid Drottningholm fanns på nätterna, dvs var dom sov nattetid. Sedan var det bara att se vilka som bodde i närheten av sovplatsen. Kolla upp vad dom dom sysslade med, rörmokare, säljare Ahlsell och civilingenjör elektronik, sjuksköterska, systemare, snickare, socionom, matematiker, major, gynekolog osv. Och så kunde dom räkna ut vilka som jobbade på FRA. Fin artikel i DN. Den artikeln är numera bortplockad från DN's webb.
Den här finns kvar.
DN avslöjar: Så gps-spårar appar var du är dygnet runt – och säljer uppgifterna. Hundratusentals vanliga svenskar övervakas i bakgrunden.
www.dn.se
När jag läste för några år sedan Edward Snowden's bok om jobbet på CIA så reflekterade jag över att INGEN tog med sig sin privata mobil till jobbet på CIA.
Så är det inte i Sverige, vi tror så gott om alla !