Det finns ej nån sådan i pdf-format, den finns endast i en interaktiv historia på CD som du kan köpa på ebay, då kan man lika bra använda den online på länken jag gav dig...tyvärr[/QUOTE
Ok, tacksam hursom.......
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det finns ej nån sådan i pdf-format, den finns endast i en interaktiv historia på CD som du kan köpa på ebay, då kan man lika bra använda den online på länken jag gav dig...tyvärr[/QUOTE
Ok, tacksam hursom.......
Blocket är väl oförändrat till 2015?
Hej!
Är det någon som kan svara på om det finns en underkåpa som passar till BMW S1000RR 2010 med Akrapovic helsystem (Shorty-sliponet)
Har du äntligen blivit ägare till en Bmw?
Menar du ett lowpipesystem?
Kolla Techbike.de
Är det hojen på bilden?
Inte varit med om ditt specifika problem men 4/5 gånger när jag haft problem med säkringar så har det varit jord/avskavda/klämda kablar. Har du inte lyckats klämma eller skruva åt något när du meckat med kåporna?SÄKRING #7 för tändningslåset går hela tiden på min hoj.
Det hela började när jag bytte från mina orginalkåpor och satta på racekåpor som blivit anpassade för att kunna köra på gata med.
Först gick allt jättebra och jag har kört ca 30 mil, förra helgen så servade jag hojen själv med lite ojebyte, luftade bakbromsen etc. Allt gick kanon, tisdags när jag kom ut på E4:an påväg till besiktningen så dog hela hojen. ALLT är utslaget.. Fick riva hela bakdelen igen upptäckte att det var säkring #7 (enligt instruktionsboken) och den går till tändningslåset, det förklarar ju lite varför hela hojen dör och allt är svart.
Bytte säkringen, ställde om bakbromsen som hade legat på lite. Satte upp hojen på depåstödet i garaget och gick igenom växlarna. Gick jättebra, dan efter tar jag den på flaket till besiktningen, ska starta och sätter mig på hojen kommer 1 meter så händer samma sak.
Bara snabbt in boka om tiden IGEN!!! och hem och riva hojen.
Bytte säkringen IGEN igår och testade utan lyse och blinker, gick fint att köra här ute på landet. Satta ihop allt idag, på med vinterjackan och ut o körde ca 1,5 km, som tur var precis när jag kom tillbaka så dog hojen igen!!
Är det någon som har haft liknande problem eller tror sig veta vad det kan vara??
Ytters tacksam för alla tips, råd!!!
Jag börjar bli lite nervös.
Har sett ett antal annonser på S1000RR 10-11 där motorn bytts på garanti och har även en kompis som fick göra det beroende på bränd ventil trots rätt servad.
Är det så många motorbyten så man kan säga att årmodell 10-11 hade "barnsjukdomar" i motorn som man bör se upp med?
Då kompisen fick motorn utbytt på försäkringen och inte garantin blev jag lite nervös då jag åker halvförsäkrat men servat på verkstad enligt bok.
|
|
Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare
Custom Motor Show ställer ä... |
|
|
Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare
Custom Motor Show ställer ä... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Den 3-5 juli slår vi upp po... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |