Biltemas MoS2-fett vid kamaxelmontering

Vad som sliter mest på en motor är kallstarter. Innan oljan bildat en oljefilm som hindrar metall mot metall kontakt. Förhoppningsvis har man rena delar innan man monterar i hop.
Då är det bra att olja in delarna innan. På kammar tar det en bra stund innan motoroljan kommer dit den ska. Därför bra med nåt klibbigt på kammen. T.ex moly eller Redline.
Molybdendisulfid har fördelen att det sätter sig på metallytan och minskar slitaget vid efterföljande kallstarter. Den lilla mängd som behövs på en kam bör inte skapa problem på en våtkoppling.
Absolut men det fettet tvättas bort på en åktur och när hojen stått i någon dag så har du exakt samma situation som innan infettningen.

Enda anledningen jag ser att använda fett är om man vet med sig att hojen kommer stå orörd under flera år. Då kan fett sitta kvar bättre och förhindra rost. Annars gör det noll skillnad.
 
Assembly lube/fett behövs bara om du ska sätta ihop en motor som ska ligga i 2 år innan den startas.

Jag har precis satt ihop min. Använde typ kedjeolja för cykel för att den stannar kvar lite bättre än motorolja
 
Tjena, ska snart montera ihop motorn efter ventiljustering och då ska man använda någon form av MoS2-olja att montera ihop med. Yamahacenter hade inget sådan till försäljning så jag undrar om man lika gärna kan pensla kamaxeln med deras mollyfett? Står "olja" i manualen men det blandas väl upp när motorn är igång ändå tänker jag.

Så vitt jag förstår så är det viktigaste att det innehåller zink och MoS2. Vill helst kunna montera ihop det i helgen, så vill kunna köpa det i butik hellre än postorder. Så om någon har tips på annat så får ni gärna tipsa om butiker i Gbg som kan tänkas sälja den produkten.
Den här gubben gillar att kränga grejer. Bla assembly lube

Gamla videos men några råd tog jag med mig. Han är inte stressad heller.

 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top