Biltema racingolja + oljefilter

Tror personligen att oljan, så länge man använder en rätt klassad, spelar föga roll för motorns livslängd så länge man sköter bytena.

Så är det absolut. Så länge man inte misshandlar motorn alltför hårt och ser till att ge den oljebyten vid föreskrivna intervaller samt olja av tillräcklig klassning så är oddsen att motorn håller minst lika länge som resten av hojen. Dvs det är troligt att det uppstår andra fel på hojen för att den är sliten som i förhållande till hojens värde kanske inte är värt att lägga pengar på innan motorn är utsliten
 
Ser ingen anledning att köra biltema olja när man kan köpa ok/q8 sbk racing för 70kr/lit
 
Hur är det med klassningen där, sbk racing är en 10W-50 och min kloss vill ha 10W-30 eller 10W-40.
 
Hur är det med klassningen där, sbk racing är en 10W-50 och min kloss vill ha 10W-30 eller 10W-40.

Det ska inte vara något större problem. Oljorna är ungefär lika när dom är kalla och SBK racing är lite mer trögflytande när den är varm. Men jag har svårt att tro att det har någon större betydelse. Skillnaden mellan 40 och 50 vid arbetstemperatur är inte sådär enormt stor.
Jag skulle gladeligen hälla i SBK racing i min VFR om jag bytte oljan själv men jag har hittills varit lat och låtit verkstaden göra servicearna.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top