Billig standardracing-serie?

Swedie

Administrator
Personal
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm-ish
Hoj
Yamaha R7 -24
Hejsan. Jag har personligen inte direkt råd längre faktiskt att köra hoj på "elitnivå". Har för många andra utgifter ett tag framöver. Men någon gång i framtiden vill man ju ha en hoj igen att harva runt med billigt.

Är det något rykte, eller kanske vi kan starta ett, om standardracing med mindre effektfulla hojar som inte behöver däckbyte för varje pass? T.ex 1 set per helg i snitt räcker?

Finns det några nyproducerade hojar som ligger på eller runt 400 cc, ca 160-180 bakhjulsbredd, och standarddäck? (vid regn ska såklart regndäck tillåtas).

Syftet ska inte vara att bringa fram juniorer, utan en klass för alla oavsett ålder. Unga, som gamla... men med stramare plånbok och som bara vill ha kul.

Regler:
- Ej fisiga 250cc som 250 standard-hojar var. Tråkigare moppar får man ju leta efter.
- Inget krav på något, mer än att hojarna ska vara standard. Även avgassystem alltså.
- Quickshifter får dock tillåtas.

I tider av osäkerhet i svenska hems ekonomi tror jag det finns grund för att skapa en sådan här klass vars syfte inte är att nå ut internationellt, få massa publik. Bara kul för utövarna!

Vad säger ni? Bu eller bä?
 
Kolla på Thunderbikes, en serie dom kör i England, är nått max vikt/effekt förhållande dom kör efter så allt möjligt kvalar in allt från hemmabyggen till ducatis och kawa 750.
 
va det inte i frankrike som dom hade något av en folkrace serie? har för mig jag läst nånstans.. maxgräns på grejernas värde, inga licensförare osv..

tycker det vore skoj, spelar ingen roll vilken av dom befintliga serierna man kollar på i dagsläget, dom i topp ligger ljusår före dom i mitten/botten både i erfarenhet och material. :(
 
Kolla på Thunderbikes, en serie dom kör i England, är nått max vikt/effekt förhållande dom kör efter så allt möjligt kvalar in allt från hemmabyggen till ducatis och kawa 750.
Det låter som att det blir mycket jobb, och som upplagt för misstankar och fusk, om man får bygga eget bara man klarar vikt/effektförhållandet? Ett intyg säger ju inget, så det är ju isf invägning och bänkning av alla hojar på besiktningen som gäller :(
 
Tanken är enhetlighet. Helst en typ av hoj, eller som sagt, en viss kubik och en viss typ av däck och inga chassimodiferingar.

Så Thunderbikes, som jag faktiskt såg på TV i morse, är inte helt rätt heller. Det mesta där verkar även vara streetfighters, något iaf jag inte diggar som "racinghojar".
 
Eller som Natjonal i Norska mästerskapet 5 år gamla hojar!

Antingen 600 cc alt 1000 standard med ett däcksmärke hård blandning!

Man kör garanterat ett set på en helg Lör - Söndag

Endast byte gaffelfjädrar oljenivå!

slipon.

originalklossar.

Typ
 
Just däcksfrågan undrar jag varför den inte blivit större. Jag tror att alla svenska RR klasser skulle må bättre av en däcksbegränsning per helg.

SST/SBK har ju blivit nya däck till varje pass och gärna komma in i halvtid och byta bak. Det är en utveckling de flesta inte har råd med i längden. Att tjacka Öhlins och kittprylar är ju billigt i jämförelse....
 
Tror att det måste bli lättare och billigare att komma igång, initialkostnaden för att köra igång ett race projekt är för stor däckvärmare, transponder, tält, mm alla möjliga prylar.
Minimera detta så kommer nog deltagarantalet strömma till(sen att gamla rävar redan har allt får dom väl tugga i sig) de är ju ett stort startfält som är räddningen, annars dör ide´n direkt.

Knyt upp en generalagent till sporthoj.com och driv en serie med många race runt sthlm närmaste banor.
Kör typ ER-6 och tillåt alla årsmodeller helt utan tekniska modifikationer förutom fjädrar i gaffeln och styre.
Buntband på stöd och naja oljeplugg, inga däcksvärmare.

Fixa enhetsdäck och ordna deal med en däck leverantör som levererar till inköpspris mot spons på hojarna.
Märk däcken före varje tävling och tillåt inget byte unter tävlingsdagen.

Gör det till endags race= genomförbart även för barnfamiljer + slipp övernattningskostnaden.
Inget kval=ingen transponder, fri träning förmiddag, efter lunch 2xrace, race 1 lottad startordning, race 2 startas på resulltatet från race 1


Mycket köra för liten peng

Succe :tummenupp:tuttar:D:yoparty:Bugar:banana
 
Gamla Starbike, Där man körde bara Yamaha RD500. Man fick väl bara montera styrdämpare och plocka bort lysen, det var ju ganska bra prestanda i de hojarna.

Annars kan du ju köra veteran, en gammal Honda cb 750 74 borde väl inte kosta så mycket.
 
i england kör dom ju standard rejsing med triumph street triple. borde väl vara en lagom hoj för vad du tänkte på.
de har ju en standard klass med superduke med men då är det ju mer vrid/effekt så då kommer däckslitaget till
 
Skulle själv uppskatta en (Typ ER6) cup med standard hojar.
Funderar faktiskt på att börja rejsa lite och köra KTM 690 cupen, som väl är det roligaste för pengarna i dag, men vet inte om jag vågar. :rolleyes:
 
Erf sprint e väl lite som det du vill ha.

Ska ta licens nu o erf e väl det som står närmast för rookie klasserna e ju rätt snabba för en glad amatör:gnissla
 
@Swedie: Klassen du vill köra/uppfinna finns ju redan! Supermoto i motionsklass lr KTM 690 "Supermono" cup, de billiga att äga/köra samt mer basic o skoj per krona blir det väl inte i Scandinavien? Kör bara kör!!
Om ovanstående luktar för mkt "farmers paradise" för dig, finns ju alltid ERF-sprint som sagt...:)

Provat på riktig supermotard-fiddy lr den lite större typen av minimotos inomhus? Kul o billigt + man kan köra året om (oberoende av vädret) på gokartbanor inomhus. Finns nån form av mästerskap redan.
 
Last edited:
Man vill ju ha en 125-junior-klass fast för seniorer eller gamla 250SP. Alla kör samma hojar, alla går lika fort (fast långsamt).

Är inte största problemet att det inte finns någon vettig hoj för ändamålet (lagom stor motor med vasst chassi)?
 
Skulle själv uppskatta en (Typ ER6) cup med standard hojar.
Funderar faktiskt på att börja rejsa lite och köra KTM 690 cupen, som väl är det roligaste för pengarna i dag, men vet inte om jag vågar. :rolleyes:

Jag lobbar också för 690 Cup, billigare är svårt att få, och man kan få till helt OK varvtider

/P
 
Nyheter
Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Back
Top