Triggerhappy
Måste man tvätta den?
Schyssta bilder...riktigt trevligt.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Gustav O skrev:2095901Fan vad fett ni verkar ha haft det!
Hur funkade hoj och körning då?
Kul att det gick bra för dig med körningen!Berra skrev:2096094Lite småstrul med hojen, men körningen tycker jag funka bra.
Fick upp farten rätt bra på de två racen som var.
I Iceman Trophy startade jag 12:a, kom 7:a, 2sek efter Oscar men jag var på väg ikapp, bara 5 varvs rejs.
Träningspassen var struliga. Typ 10-15st nybörjare i västar åkte runt i väldigt låg hastighet. Fick inget flyt då de var i vägen överallt.
Lyckades köra på en Hyosong 650 i en kurva, han gick i backen.
Jag kom undan med ett hål i stöveln.


Gustav O skrev:2096125Kul att det gick bra för dig med körningen!
Svårt när de blandar och ger så där, fast jag brukar tillhöra de långsamma så det brukar vara lugnt.
bra med lite närkontakt så att du lär dig.![]()
Don Quixote skrev:2096384Aeh men lägg aaav va skönt det ser ut. Va det suger röv att vara pank och heltidsanställd. Jag måste ändra på detta snarast!Kör Ullis fortfarande (tydligen)? Och hur gick det för Oscar? Hörde att Backlund var gris-snabb!
Det är ju ingen bra lösning. Stanna mitt i en kurva.oFFkeFF skrev:2096288Grejen med de här "långsamma", var att de knappt kunde köra hoj alls, de kunde ta 6-7 minuter på sig på ett varv.
Kunde inte bromsa, kunde inte svänga, blev rädda när de blev omkörda och så vidare. Tror toppningen av idiotin var när en kille stannade mitt i bromsningen/ingången till första böj efter start och mål på banan..
Hojen går bra på topp, men strular och vill inte gå ordentligt mellan 8-10000rpm, så har lite smågrejer att fixa till anderstorp.
Berra kör kungligt bra, och fortare kommer det gå![]()

Gustav O skrev:2096537Det är ju ingen bra lösning. Stanna mitt i en kurva.
Berra är kung! Hoppas ni får till hojen det sista lilla nu också!
Gustav O skrev:2096537Det är ju ingen bra lösning. Stanna mitt i en kurva.![]()
Livsfarligt är det rätta ordet. Tur att det inte hände något..oscar skrev:2096557Det var en tjej som stannade och klev av (?!) precis i ingången till kurvan efter start/mål. Ralf var bara centimetrar från att köra på henne... Efter det hoppade hon upp på hojen igen o körde vidare...![]()
Var flera utav väst-gänget som hade R-hojar o slitna knäpuckar, men som lika gärna hade kunnat köra på parkeringen utanför Konsum! Tråkigt och riktigt dåligt att sådana släpps ut på banan tillsammans med de som försöker få bra träning!
Dom kunde lika bra ha ställt ut ett gäng oranga koner i varje kurva, när man passerade väst-gänget kändes det som ett möte även om man tog det skapligt lugnt, vi måste se till att dom inte släpper ut nybörjare på dessa pass nästa år, dom får köra på vanliga bandagar för gatåkare istället.oscar skrev:2096557Det var en tjej som stannade och klev av (?!) precis i ingången till kurvan efter start/mål. Ralf var bara centimetrar från att köra på henne... Efter det hoppade hon upp på hojen igen o körde vidare...![]()
Var flera utav väst-gänget som hade R-hojar o slitna knäpuckar, men som lika gärna hade kunnat köra på parkeringen utanför Konsum! Tråkigt och riktigt dåligt att sådana släpps ut på banan tillsammans med de som försöker få bra träning!

Martin skrev:2095929Snygga bilder!![]()
Härligt, ska bli kul att se honom i STCC i år.Pålle skrev:Backlund vann alla sprintrace upp till 600cc ÖVERLÄGSET, mot motstånd som Haaland mfl.
sandstream skrev:2096791
Härligt, ska bli kul att se honom i STCC i år.
Vilka var dessa turister?oscar skrev:...väst-gänget...

Nyteknik skrev:2096975Vilka var dessa turister?![]()
|
|
KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”
Rajiv Bajaj, 58, VD för den... |
|
|
Framtidens hjälmar är här!
Bland finesserna finns ljus... |
|
Öhlins, som under många år ... |
|
|
|
Bridgestone lanserar nytt sportdäck
Bridgestone har presenterat... |
|
|
Ny Suzuki-importör
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
Suzuki byter importör!
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |