Anderstorp, gulflaggssituationer i R600

Gustav O skrev:
2140189 Men när det handlar om en så pass allvarlig sak som en omkörning under gulflagg så är det bra att det finns ett mer formellt tillvägagångssätt än att "snacka med TL." Det är bra att man kan anmäla för då finns det på papper och inte enbart som en diskussion mellan två parter, säkert en delförklaring till varör inte TL gått vidare med det på A-torp.


Du har en bra poäng där, men jag tror många B-förare drar sig för att lämna protest då vi försöker hålla ihopp så gott det går. Man blir nog rädd för att bli "killen som skicka hem x" Du förstår säkert vad jag menar och då kan det ju vara bra om det finns en mindre formell väg att gå.

björn
 
Ni verkar ha glömt en sak... Om gulflagg ignoreras för mycket och funktionärerna känner att deras säkerhet inte kan garanteras så tar de lunch/fika när ni ska köra och vägrar att hålla i flaggor öht.

Då blir HELA startfältet hemskickat...
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top