Wiseguy
Medlem nr.8 sen starten
- Gick med
- 6 Mar 2003
- Hoj
- Honda CBR900RR Fireblade, CBR1100XX Blackbird
Ok, 130 km/h så man kan köra jämnt med bilar ?Exakt en sådan där moppe hade min klasskompis på mellanstadiet och hans storebror (varsin alltså)! 70cc cylinder och vältrimmad. Den gick som ett as! Coolaste moppen i byn.
Idag skulle jag nog vilja att den var två storlekar större om jag inte skulle behöva se ut som John Candy på den, men i övrigt så hade jag nappat om du hade plussat på lite på toppfarten så att man faktiskt skulle kunna köra lite motorväg också vid behov.
Tanken behövs ju egentligen inte, men är man smart så gör man den till låsbart förvringsutrymme. Typ gångjärm fram och mal lyfter hela tankdummyn och kan förvara små saker där.
Och resten är inte så svårt om man har det mekaniska klart.
Typ så här:
(Orkade inte photoshoppa bort avgassystemet ?)
Jag skulle vara intresserad av den första retro varianten. Den "nydanande" svarta...njaa... nej tack.




