FreddaGädda skrev:Jag har haft mycket eksem i mitt liv. Och därmed kommit fram till diverse slutsatser.
Kortisonkräm = lindrar kanske klådan lite men hjälper lika mycket som att stå på ena benet. Läkarna skriver ut kortison snabbare än lucky luke drar sin pistol
Salubrin = bränner som DJÄVULEN men tar bort klådan och tar död på problemen. Jag är i varje fall 100% eksemfri så länge jag inte börjar klia på ställena där det funnits. Men om det verkligen är att rekommendera, det är en helt annan sak. Jag brukade klia upp såren så dom var mer öppna, sen badda på rikligt och låta det torka, för att sen skölja av med vatten. Helt irritationsfritt i minst 24 timmar. När det började igen så var det bara upprepa proceduren. Vips, exemfri.
Edit: Jag är ingen klagande gnällmåns som gnäller över svidande sår. Men GOD DAMN! Det var till och med så man vrålade WHOOOAAAAH!!! rakt ut när man baddade på skiten. Lycka till![]()
Att riva upp eksem låter inte särskilt bra, jag har kroniskt eksem så det lär inte vara något för mig då jag aldrig blir av med det.
När det var som värst så kliade jag sönder mig totalt och på grund av det så fick jag stafylokocker eller vad det heter i såren och fick gå på antibiotika en längre tid. Ibland känns det som att det enda alternativet är att klia sönder dom för att det ska sluta men det blir bara fula ärr.
grr..zzr skrev:Jag har ätit ett halvårs kur precis med tetracyklin,de va skitjobbit att tänka på vad och när man åt å så..sen märkte jag att när de där första månaderna gått så hade ändå acnen inte försvunnit mycket,så jag fick en tid hos en riktig hudspecialist,han skrev ut Roacutan till mej.. för att få de måste man lämna leverprover då å då plus att man måste varna omgivningen för att man kan få stora depressioner av skiten,flera hade tydligen gått och dränkt sej när dom käkade roacutan.. starka prylar!
Jag sket i att hämta ut dom pillerna,de lät lite väl dumt att proppa in såna grejer i kroppen,sen gav jag upp och tänkte väl att jag får leva med problemet.. när väl all stress och så över all acne var lite mindre,så började dom försvinna också! nu har jag inte tagit ett piller på ett år snart..och allt har försvunnit (nästan)..
så de råd jag kan ge är att försöka strunta i dom,och ta inte massa skit som ändå kan paja kroppen och psyket! acnen försvinner ändå!
Tror sweede gillar dej ändå!![]()
Roacutan är något jag aldrig skulle ge mig på, usch vilka biverkningar.
Tetracyklin är uteslutet nu eftersom jag inte tål dom. Finns även A-vitamin behandling som funkar mot acne, hudläkaren föreslog det också så vi får se vad han säger på torsdag.