Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jodå, det vrids och duschas lite då & då. På Söndag blir det hydralpress och värme om den inte fjångat loss än. Jag har rätt låga förväntningarTänk på att dra åt avdragaren, t.ex. 1/4 varv varje dag. Efter du satt på en ny dusch rostlösare !
Jag har en kolyresläckare i garaget, och brukar testa den med hyfsad framgång på saker som har kärvat ihop.Jodå, det vrids och duschas lite då & då. På Söndag blir det hydralpress och värme om den inte fjångat loss än. Jag har rätt låga förväntningar
Vad tror du om att stoppa allt i frysen, sen doppa axeln i vatten medans man eldar på drevet, kan det vara en grej?Jag har en kolyresläckare i garaget, och brukar testa den med hyfsad framgång på saker som har kärvat ihop.
Om man inte vill/kan värma på grund av materiel som kan brinna, eller härdning som man är rädd om, så kan lite hastig kyla få komponenter som kärvat ihop, att ändra sin volym lite olika.
Det kan göra att det lossnar om man har tur.
Kan vara värt ett försök.
Har aldrig provat just det.Vad tror du om att stoppa allt i frysen, sen doppa axeln i vatten medans man eldar på drevet, kan det vara en grej?
Håller lågan brinnande länge, räcker för för att göra axeln het men ej glödröd.Hur långe räcker en sån här? 5 min eller en timme?
Värm allt i tex ugnen doppa sedan axeln i en blndning av 30% etylen glykol (viktprocent) blandat med 70% vatten som du haft i frysen. Med lite flax kommer blandningen hålla ca -18C en stund.Vad tror du om att stoppa allt i frysen, sen doppa axeln i vatten medans man eldar på drevet, kan det vara en grej?
Eftersom det verkar vara ettans drev så är rumänfixet att plocka bort drevet och modifiera växelkulissen så att den slutar efter friläge.
Sedan möjligen ett aningen större bakdrev men en cross kör man ändå aldrig på ettans växel så det ska inte behövas.
Det blev ett nytt originaldrev, det sista i världen, från USA. Dyrt. Men så slapp jag ett Bangladesh fix som jag tänkte först.
Jag hade tänkt öst-Bangla, såga av kuggtanden, borra ett hål, gänga i en skruv och svetsa runt den för att sen slipa fram formen sittandes på huk med tofflor. Men det blev Paypal istället?Grattis!
Har du hunnit få det? Eller bara hunnit betala...?
En "Bangladesh-fix" innebär fö att man bygger en sandform av makadam, gjuter nytt drev genom att smälta ner metall i en ässja eldad med koskit och sedan lägger en vecka på efterarbete för att kompensera för den något skrovliga gjutformen.
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |