FettSnok
96% enligt läkaren
Ute och gör det lilla landet i sandlådan vid strandkantens smutsgöra ånyo. #skräll
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Med tanke på att USA bett iranierna om att ställa till med upplopp för att ersätta teokraterna så tror jag USA inte bryr sig hemskt mycket så länge det inte är mullorna eller IRGC som håller taktpinnen. De behöver mest sopa manegen inför 2027.Undrar om det stämmer att Khamenei är borta nu.
Tänker amerikanerna sätta dit en nickedocka och låta oljan bekosta en till balsal i Washington?
Proxi gör det isåfall istället
Höll inte så längeDet är ju bra om det håller
Var löftet en lögn eller är det en splittring mellan revolutionsgardet och utrikesministern?Höll inte så länge
Tre oljetankrar attackerade utanför Iran
Tre oljetankrar har attackerats i Persiska viken och Omanbukten under söndagen, rapporterar Bloomberg.
Ägaren till ett av fartygen, MKD Vyom, uppger att en besättningsman dödades i attacken. Två av fartygen attackerades i Hormuzsundet, utanför den omanska exklaven Musandam. Det tredje attackerades längre söderut utanför Muscat, enligt den brittiska organisationen UKMTO som övervakar sjöfarten. Ett fjärde fartyg väster om Sharjah har rapporterat om en projektil som exploderat alldeles i närheten, enligt UKMTO.
Iran har tagit på sig attacker mot tre oljefartyg.
![]()
DIREKT: Förenade arabemiraten anklagar Iran för attacker
Följ utvecklingen i Mellanöstern här.www.sydsvenskan.se
Jag trodde att det var ett skämt. Var tvungen att kolla och de är ju inte kloka. Blev ju en hel del mothugg på det där uttalandet.Mitt förra inlägg var alltså ett uttalande från Fi och sen ett svar jag fick på det när jag visade det första på Facebook.
Iran är Shia, Saudiarabien Sunnimuslimer så det är stor skillnad,Venezuela och Iran… sanktioner mot Ryssland… spåkulan säger att nästa steg är tryck på Saudiarabien och/eller Irak.
Vad har de gemensamt?
"Kom inte med flyget"... Så de missade sitt flyg och det är någon annans fel?
"Kom inte med flyget"... Så de missade sitt flyg och det är någon annans fel?
Det verkar gå att flyga hem med vanliga flyg fortfarande, så det borde ju bara vara att använda reseförsäkringen och flyga hem om det var fallet?Jag antar att dom menar att flyget var inställt om det skulle mellanlanda i Mellanöstern
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |
|
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!
Fabio Di Giannantonio är fö... |