Väj ditt jävla mähä!

Miggen

Hortryckare
Gick med
27 Jan 2025
Hoj
Yamaha Xj6, Zx6r, Gsxr 1000, R1
Beräknad lästid ca 7 minuter

”Motorcyklar rör sig snabbare än annan trafik, men hastighetsgränserna finns där av en anledning.” :fakta

”Jodå, absolut, men om alla sket i hastighetsgränserna och istället följde väjningsplikter skulle det bara ske singelolyckor.” :3freak

”…” :mad:

”I teorin, såklart… Hehe…” :hihi

Kort utdrag ur en konversation mellan Miggen och en förarprövare. Det var nog den sista trafikkonversationen miggen någonsin kommer ha med en förarprövare eftersom det likväl var hans sista uppkörning.

Tystnaden som följde uttalandet var talande, men självsäkerheten i miggens stånd(punkt) :tuttar var oroväckande illavarslande. Det fanns andra uttalanden miggen gjorde medan han gafflade skit med förarprövaren som säkerligen höjde ögonbryn bakom öppningsbar hjälm och hjärna. Men tillbaks till tråden, fort. :tungan

Att byta identitet från bil till hoj drar med sig trafikperspektiv och insyn i mänskliga psyket som onekligen är minst sagt intressant. Speciellt när man även befattar sig med tung trafik, blandingen av de olika trafikslagen ger en härligt nyanserad och förvirrad världsbild :fyllisar

Det är ingen slump att många mc olyckor man läser om är korsningsolyckor, svängande SMIDSY bilister som varken ser, hör, eller bryr sig. Ju mer av denna skiten man ser desto mer förbannad och avtrubbad blir man på hur samhället och myndigheter (inte) tacklar problematiken.

Vi hör hela tiden det konstanta, perverst fixerade snacket om hastighet dag ut dag in. Men vad sägs som att vi istället fokuserar på de egentliga grundbultarna i trafiken? Välkommen till väjningsplikterna! :krama

Stämmer det verkligen att inga olyckor med motparter kan se om alla följer väjningsplikterna? Go ahead, make my day, ge mig ett exempel :smasha

Det finns olyckor där båda parter anses vållande, det finns inga trafikolyckor med flera inblandade parter där ingen anses ha gjort något fel.

Kör du in i röven på någons bil? Gick det för fort? Nej, du sket i att du har ”väjningsplikt” mot bilen framför dig, du får inte köra in i den lika lite som du får köra in i någon som kommer från högerregeln. Även om bilen från höger åker in i sidan på dig för att den ”kör för fort” så är du vållande, grattis :pannkyss

Det här konceptet verkar vara exceptionellt svårt för folk att förstå. Den enda trafikolyckan med motpart miggen varit iblandad i hittills (peppar peppar) var en taxi som bytte fil och körde in i höger sida på miggens bil. ”Du köra för fort!” :4skrika Skrek tvåbent papegoja som frenetiskt viftade runt för att på teckenspråk hävda sin auktoritet och dominans över föga brydd hortryckare. ”Jättebra, säg det till försäkringsbolaget. Du har speglar, använd dem.” :dummer Case closed, trots att miggen definitivt hade kört ”för fort” så blev taxibilen som sket i ”väjningsplikten” när han bytte fil vållande.

Notera att uttrycket väjningsplikt i denna tråd används väldigt svepande, det syftar på alla situationer när en trafikant ska lämna företräde osv. Detta är säkert underförstått vid det här laget, kan man hoppas, kanske :crash

För att ursäkten ”för fort” ens ska kunna nämnas i situationer där väjningsplikt blivit bruten av någon part ska hastigheten vara så pass att det är i princip omöjligt att upprätthålla väjningsplikten. Det behöver inte klargöras hur pass extrema hastigheter vi diskuterar i sådana fall eller hur? Det är inte 80 på 70, det är inte 100 på 70, det är inte ens 120 på 70 :hojsmilie

Men varför är det såhär? Hur kan jag bli skyldig när någon annan köra för fort? :va

Av den enkla anledningen att den som kör för fort likagärna hade kunnat vara ett utryckningsfordon på brådskande ärende, med eller utan blåljus och tut-tut. Den som kör för fort kanske sitter med ett akut sjukdomsfall/gravid kvinna/etc i bilen Dessutom hade det varit en juridisk mardröm att försöka bestämma om bilen som bröt mot högerregeln körde i 50 eller 51, och ha det som avgörande för vem som är vållande.

Med andra ord, väjningsplikterna är de absolut viktigaste trafikreglerna som finns. Hade vi haft fri fart men alla följde väjningsplikter till punkt och pricka hade olyckorna sjunkit drastiskt. Hade alla följt hastighetsgränserna med skitit helt i väjningsplikter hade det blivit totalt kaos direkt.

Så vad gör vi åt detta? Kan inte miggen bara sluta käbbla nån gång, tillslut? Inte innan han kritiserat myndigheter och mänskligheten för iögonfallande idiocracy :hihi

Hur många gånger tror du polisen delar ut böter till trafikanter som brister i väjningsplikterna? Utöver de fall där olyckan redan skett och polisen på plats kan konstatera vem som är vållande? I sådana fall hjälper det motorcyklisten föga att farbror blå dyker upp och konstaterar att den vänstersvängande bilen borde lämnat företräde åt köttfärsmoset som sitter insmetad i motorhuv :näsblod

Men hur ska polisen göra detta? Har inte de viktigare saker för sig? Med tanke på hur många fortkörningsböter som delas ut, svar nej. Varje gång någon byter fil och en annan trafikant behöver bromsa till följd av det filbytet kan man utan tvekan bjuda på en böter till den som gjort filbytet utan att iaktta väjningsplikt. Om en bil som kommer från höger i en korsning behöver bromsa för bilen från vänster, kan man utan tvekan dela ut en böter till den som kört igenom korsningen utan att iaktta väjningsplikt. Hur ofta tror ni det händer? Hur ofta tror ni en polis som ser en sådan situation faktiskt tar sig tiden att stanna och bötfälla? Det finns såklart massvis med fler exempel på sådana situationer, men det vet ni redan :tummenupp

Men med tanke på hur pass överrepresenterade polismyndigheten är vad gäller trafikolyckor så kanske vi inte ska använda just dem som måttstock? Vi får helt enkelt vända oss till proffsen, de som verkligen kan trafik och brinner för samhällets fria rörlighet och smidiga framkomlighet, t… t… trafikverket… :skrämd

Hur många mc relaterade frågor dyker upp i teoriproven för andra trafikslag? Det kan te sig lite konstigt med tanke på att det oftast är bilar som skadar motorcyklister och inte tvärsom. Det kan te sig lite konstigt då det oftast är bilisten som är vållande vid olycka med mc, inte motorcyklisten. Frågor såsom:

Du har stannat vid stopplikt och bedömt trafiken, en motorcykel och en bil är långt borta och du kör ut. Motorcykeln kör dock för fort och åker in i dig, vem är vållande?

Det är april och årets första soliga, varma dagar slår till. Vad bör du vara extra uppmärksam på? Vilt? Grus? Vägskador? Motorcyklar?

Hur många sekunder tar det för en motorsvag tung motorcykel såsom en yamaha xj6 att accelerera från 0-150? Cirka 7? 12? 17? 20?

Du ska svänga vänster från en landsväg och har solen framför dig, vad är mest troligt att du missar att uppmärksamma? Mötande bil? Mötande lastbil? Mötande motorcykel?

Vid trafikolycka mellan bil och mc, vem är oftast vållande?

Utformningen av dessa frågeställningar är usla här men ni fattar poängen. Man hade kunnat forma hur många frågor som helst av liknande art och använda dessa bla i teoriprov för att öka medvetenheten om och förståelsen för motorcyklar i trafiken :7peta

Men det gör man inte. Det gör man inte för det passar inte in i agendan att hastigheten är avgörande, alltid oavsett. Om man vill att alla ska glida omkring i 1kmh så antar jag att argumentet är OK, det blir svårt med dödsolyckor då. Om man däremot ska ha ett land som är någorlunda ekonomiskt konkurrenskraftigt och effektivt, not so much.

Tills det blir ändring på detta logiska och moraliska moras tänker miggen fortsätta följa väjningsplikter och skita fullständigt i hastighetsgränser. Att folk blir sura om miggen flyger fram i 200+ på en hoj är ingenting som bryr honom, de får helt enkelt leva med frihetsfåglar ett tag till innan deprimerande dystopi burat in alla för säkerhetens skull. Men när miggen sitter i tunga grejer så brukar han släppa fram de som är för korkade för att förstå väjningsplikter, otack är världens lön såklart. Det är väldigt intressant hur annorlunda människor beter sig i exakt samma situation beroende på om de har att göra med en motorcykel eller ett tungt fordon. ”Nu kör jag inte ut för jag kan bli skadad.” ”Äsch, jag kör, det är ändå han som blir skadad.”

13.jpg

Miggen konstaterar, ”Väj ditt jävla mähä!” :finger
 
Teori och lag är en sak, verklighet och säkerhet en annan... Jag handleder en yngre förmåga och som övningskört med körskola en del. Han berättade för läraren att jag sagt att man ska vara lite snabbare än annan trafik för att bara ha det farliga framför sig och att aldrig försätta sig i situationer där någon bilist tex kan köra ut framför i en korsning (väjningsplikt), utan gasa sig förbi innan det ens *kan* bli ett problem.

Läraren hade svarat att de inte får lära ut sånt, men att det lät som att jag var en klok person och min elev gjorde väl i att lyssna på mina råd.

Men när man skriver körkortsteori eller pratar med officiella representanter för lag och ordning i något avseende, gör man bäst i att hålla sina tankar (och korrekta iakttagelser) för sig själv, för sitt eget bästa. :näsblod
 
...
jag sagt att man ska vara lite snabbare än annan trafik för att bara ha det farliga framför sig och att aldrig försätta sig i situationer där någon bilist tex kan köra ut framför i en korsning (väjningsplikt), utan gasa sig förbi innan det ens *kan* bli ett problem.
Läraren hade svarat att de inte får lära ut sånt, men att det lät som att jag var en klok person och min elev gjorde väl i att lyssna på mina råd.
...

Den här typen av tänkande illustrerar vanliga missuppfattningar om komplexa system.

Bara för att något 'känns bra' innebär inte att det är bra.

Många 'stockholmare' försöker använda metoden när de är i t.ex. Åre på skidsemester och åker sen in i varandra, långsammare trafik, stillastående pistmaskiner och stock och sten.

Men det 'känns bra' tills det smäller.

Trafiken består av liknande situationer men uppförandet räddas till viss del av att andra trafikanter håller sig i sin fil och använder blinkers.

Att lära ut beteendet som något positivt och kalla det 'klokt' är vansinne.
 
Beräknad lästid ca 7 minuter

”Motorcyklar rör sig snabbare än annan trafik, men hastighetsgränserna finns där av en anledning.” :fakta

”Jodå, absolut, men om alla sket i hastighetsgränserna och istället följde väjningsplikter skulle det bara ske singelolyckor.” :3freak

”…” :mad:

”I teorin, såklart… Hehe…” :hihi

Kort utdrag ur en konversation mellan Miggen och en förarprövare. Det var nog den sista trafikkonversationen miggen någonsin kommer ha med en förarprövare eftersom det likväl var hans sista uppkörning.

Tystnaden som följde uttalandet var talande, men självsäkerheten i miggens stånd(punkt) :tuttar var oroväckande illavarslande. Det fanns andra uttalanden miggen gjorde medan han gafflade skit med förarprövaren som säkerligen höjde ögonbryn bakom öppningsbar hjälm och hjärna. Men tillbaks till tråden, fort. :tungan

Att byta identitet från bil till hoj drar med sig trafikperspektiv och insyn i mänskliga psyket som onekligen är minst sagt intressant. Speciellt när man även befattar sig med tung trafik, blandingen av de olika trafikslagen ger en härligt nyanserad och förvirrad världsbild :fyllisar

Det är ingen slump att många mc olyckor man läser om är korsningsolyckor, svängande SMIDSY bilister som varken ser, hör, eller bryr sig. Ju mer av denna skiten man ser desto mer förbannad och avtrubbad blir man på hur samhället och myndigheter (inte) tacklar problematiken.

Vi hör hela tiden det konstanta, perverst fixerade snacket om hastighet dag ut dag in. Men vad sägs som att vi istället fokuserar på de egentliga grundbultarna i trafiken? Välkommen till väjningsplikterna! :krama

Stämmer det verkligen att inga olyckor med motparter kan se om alla följer väjningsplikterna? Go ahead, make my day, ge mig ett exempel :smasha

Det finns olyckor där båda parter anses vållande, det finns inga trafikolyckor med flera inblandade parter där ingen anses ha gjort något fel.

Kör du in i röven på någons bil? Gick det för fort? Nej, du sket i att du har ”väjningsplikt” mot bilen framför dig, du får inte köra in i den lika lite som du får köra in i någon som kommer från högerregeln. Även om bilen från höger åker in i sidan på dig för att den ”kör för fort” så är du vållande, grattis :pannkyss

Det här konceptet verkar vara exceptionellt svårt för folk att förstå. Den enda trafikolyckan med motpart miggen varit iblandad i hittills (peppar peppar) var en taxi som bytte fil och körde in i höger sida på miggens bil. ”Du köra för fort!” :4skrika Skrek tvåbent papegoja som frenetiskt viftade runt för att på teckenspråk hävda sin auktoritet och dominans över föga brydd hortryckare. ”Jättebra, säg det till försäkringsbolaget. Du har speglar, använd dem.” :dummer Case closed, trots att miggen definitivt hade kört ”för fort” så blev taxibilen som sket i ”väjningsplikten” när han bytte fil vållande.

Notera att uttrycket väjningsplikt i denna tråd används väldigt svepande, det syftar på alla situationer när en trafikant ska lämna företräde osv. Detta är säkert underförstått vid det här laget, kan man hoppas, kanske :crash

För att ursäkten ”för fort” ens ska kunna nämnas i situationer där väjningsplikt blivit bruten av någon part ska hastigheten vara så pass att det är i princip omöjligt att upprätthålla väjningsplikten. Det behöver inte klargöras hur pass extrema hastigheter vi diskuterar i sådana fall eller hur? Det är inte 80 på 70, det är inte 100 på 70, det är inte ens 120 på 70 :hojsmilie

Men varför är det såhär? Hur kan jag bli skyldig när någon annan köra för fort? :va

Av den enkla anledningen att den som kör för fort likagärna hade kunnat vara ett utryckningsfordon på brådskande ärende, med eller utan blåljus och tut-tut. Den som kör för fort kanske sitter med ett akut sjukdomsfall/gravid kvinna/etc i bilen Dessutom hade det varit en juridisk mardröm att försöka bestämma om bilen som bröt mot högerregeln körde i 50 eller 51, och ha det som avgörande för vem som är vållande.

Med andra ord, väjningsplikterna är de absolut viktigaste trafikreglerna som finns. Hade vi haft fri fart men alla följde väjningsplikter till punkt och pricka hade olyckorna sjunkit drastiskt. Hade alla följt hastighetsgränserna med skitit helt i väjningsplikter hade det blivit totalt kaos direkt.

Så vad gör vi åt detta? Kan inte miggen bara sluta käbbla nån gång, tillslut? Inte innan han kritiserat myndigheter och mänskligheten för iögonfallande idiocracy :hihi

Hur många gånger tror du polisen delar ut böter till trafikanter som brister i väjningsplikterna? Utöver de fall där olyckan redan skett och polisen på plats kan konstatera vem som är vållande? I sådana fall hjälper det motorcyklisten föga att farbror blå dyker upp och konstaterar att den vänstersvängande bilen borde lämnat företräde åt köttfärsmoset som sitter insmetad i motorhuv :näsblod

Men hur ska polisen göra detta? Har inte de viktigare saker för sig? Med tanke på hur många fortkörningsböter som delas ut, svar nej. Varje gång någon byter fil och en annan trafikant behöver bromsa till följd av det filbytet kan man utan tvekan bjuda på en böter till den som gjort filbytet utan att iaktta väjningsplikt. Om en bil som kommer från höger i en korsning behöver bromsa för bilen från vänster, kan man utan tvekan dela ut en böter till den som kört igenom korsningen utan att iaktta väjningsplikt. Hur ofta tror ni det händer? Hur ofta tror ni en polis som ser en sådan situation faktiskt tar sig tiden att stanna och bötfälla? Det finns såklart massvis med fler exempel på sådana situationer, men det vet ni redan :tummenupp

Men med tanke på hur pass överrepresenterade polismyndigheten är vad gäller trafikolyckor så kanske vi inte ska använda just dem som måttstock? Vi får helt enkelt vända oss till proffsen, de som verkligen kan trafik och brinner för samhällets fria rörlighet och smidiga framkomlighet, t… t… trafikverket… :skrämd

Hur många mc relaterade frågor dyker upp i teoriproven för andra trafikslag? Det kan te sig lite konstigt med tanke på att det oftast är bilar som skadar motorcyklister och inte tvärsom. Det kan te sig lite konstigt då det oftast är bilisten som är vållande vid olycka med mc, inte motorcyklisten. Frågor såsom:

Du har stannat vid stopplikt och bedömt trafiken, en motorcykel och en bil är långt borta och du kör ut. Motorcykeln kör dock för fort och åker in i dig, vem är vållande?

Det är april och årets första soliga, varma dagar slår till. Vad bör du vara extra uppmärksam på? Vilt? Grus? Vägskador? Motorcyklar?

Hur många sekunder tar det för en motorsvag tung motorcykel såsom en yamaha xj6 att accelerera från 0-150? Cirka 7? 12? 17? 20?

Du ska svänga vänster från en landsväg och har solen framför dig, vad är mest troligt att du missar att uppmärksamma? Mötande bil? Mötande lastbil? Mötande motorcykel?

Vid trafikolycka mellan bil och mc, vem är oftast vållande?

Utformningen av dessa frågeställningar är usla här men ni fattar poängen. Man hade kunnat forma hur många frågor som helst av liknande art och använda dessa bla i teoriprov för att öka medvetenheten om och förståelsen för motorcyklar i trafiken :7peta

Men det gör man inte. Det gör man inte för det passar inte in i agendan att hastigheten är avgörande, alltid oavsett. Om man vill att alla ska glida omkring i 1kmh så antar jag att argumentet är OK, det blir svårt med dödsolyckor då. Om man däremot ska ha ett land som är någorlunda ekonomiskt konkurrenskraftigt och effektivt, not so much.

Tills det blir ändring på detta logiska och moraliska moras tänker miggen fortsätta följa väjningsplikter och skita fullständigt i hastighetsgränser. Att folk blir sura om miggen flyger fram i 200+ på en hoj är ingenting som bryr honom, de får helt enkelt leva med frihetsfåglar ett tag till innan deprimerande dystopi burat in alla för säkerhetens skull. Men när miggen sitter i tunga grejer så brukar han släppa fram de som är för korkade för att förstå väjningsplikter, otack är världens lön såklart. Det är väldigt intressant hur annorlunda människor beter sig i exakt samma situation beroende på om de har att göra med en motorcykel eller ett tungt fordon. ”Nu kör jag inte ut för jag kan bli skadad.” ”Äsch, jag kör, det är ändå han som blir skadad.”

View attachment 522788

Miggen konstaterar, ”Väj ditt jävla mähä!” :finger
Att en bil svänger ut framför en motorcykel är ett ganska vanligt scenarie i en allvarlig olycka. Jag tror det var tre sådana dödsolyckor bara runt Stockholm förra sommaren.

Om bilisten sett dig, gör hen en bedömning baserat på avståndet till dig och den hastighet fordon brukar ha på det stället. Om det är 50 i korsningen kommer bilisten sannolikt att missbedöma din fart om du kommer i 200 eftersom det är svårt att avgöra vilken hastighet ett fordon som kör rakt mot dig verkligen har.

-Bilisten upplever att hen har gott om tid att svänga ut framför dig.
-Du upplever att bilisten svänger ut precis framför dig.

Du förlorar.

Kör gärna fort, men inte i korsningar och där det finns utfarter från tex fastigheter.
 
Vad är "SMIDSY" förkortning för?
Låter lite danskt om man läser det fort och grötar ihop det....
Kom fram till att det nog är det. Betydelsen blir jag dock inte klok på.
 
Ett vanligt fenomen på internet är att folk inte har något att säga så de framställer en vägg av text. Skummar man igenom det kan delar framstå som byggda på intelligens, men att formulera sig kort och kärnfullt kräver mer av skribenten.
 
Om man bortser svadan så tycker jag att Miggen för en gångs skull har en poäng, även om poängen är svag.
Trafik är ett komplext förfarande och att bara prata väjningsplikt är att förenkla alldeles för mycket.

Väjningsplikt är en del, hastighet är en annan. Vi har två grundregler i svensk trafik, kör defensivt och visa hänsyn. Skulle vi alla följa dessa ”enkla” regler så skulle vi ha färre olyckor.

Sen tycker jag personligen att högerregeln borde avskaffas, den förvirrar och skapar många onödiga olyckor. Ersätt högerregeln med ”lämna företräde skyltar” precis överallt så skulle olyckorna minska radikalt.

Varför ska jag stanna när jag kör rakt fram för en människa som ska svänga ut på min väg? Den svängande människan måste ju ändå sakta in/stanna, då kan ju vederbörande även vänta någon sekund tills jag har passerat. Det blir bättre både för blodtrycket och miljön..
 
Sen tycker jag personligen att högerregeln borde avskaffas, den förvirrar och skapar många onödiga olyckor. Ersätt högerregeln med ”lämna företräde skyltar” precis överallt så skulle olyckorna minska radikalt.

Varför ska jag stanna när jag kör rakt fram för en människa som ska svänga ut på min väg? Den svängande människan måste ju ändå sakta in/stanna, då kan ju vederbörande även vänta någon sekund tills jag har passerat. Det blir bättre både för blodtrycket och miljön..

Vet du hur många skyltar det skulle behövas för att täcka in alla korsningar på alla vägar i landet?

Sedan är inte alla korsningar T-korsningar där en väg slutar i 90graders vinkel mot en annan väg.

När jag nyss hade tagit körkort och höll stenhårt på högerregeln höll en gubbjävel på att köra på mig, när vi stannade började gubben med ""Men den här vägen (som han körde på) fanns ju här först, den andra är ju nybyggd...

Båda visade sig vara byggda innan jag föddes..... Och jag var dessutom inflyttad till orten ännu senare...

Vi hade ett bra ställe här i stan om man ville krocka, det var en parkering, så alla trodde att det var utfartsregeln, men parkeringen var ursprungligen en väg som hade byggts om till en U formad parkering, så högerregeln gällde.
 
Om man bortser svadan så tycker jag att Miggen för en gångs skull har en poäng, även om poängen är svag.
Trafik är ett komplext förfarande och att bara prata väjningsplikt är att förenkla alldeles för mycket.

Väjningsplikt är en del, hastighet är en annan. Vi har två grundregler i svensk trafik, kör defensivt och visa hänsyn. Skulle vi alla följa dessa ”enkla” regler så skulle vi ha färre olyckor.

Sen tycker jag personligen att högerregeln borde avskaffas, den förvirrar och skapar många onödiga olyckor. Ersätt högerregeln med ”lämna företräde skyltar” precis överallt så skulle olyckorna minska radikalt.

Varför ska jag stanna när jag kör rakt fram för en människa som ska svänga ut på min väg? Den svängande människan måste ju ändå sakta in/stanna, då kan ju vederbörande även vänta någon sekund tills jag har passerat. Det blir bättre både för blodtrycket och miljön..
Man skulle kunna börja med att ta bort högerregeln där små grusvägar ansluter till en större asfalterad landsväg. En "störst går först"-regel, eftersom det är så de flesta av oss kör i alla fall. I oklara fall, upp med en lämna företräde-skylt.
 
Jag tycker att högerregeln ska skrotas och ersättas med vänsterregeln (egen ide. Bilar som kommer från vänster har företräde). Den ska endast ska gälla mellan två körfält som är i direkt anslutning med varandra.

Exempel.
Kommer du körandes och en bil kommer på en väg från vänster skulle vänsterregeln inte gälla eftersom körfälten inte är i direkt anslutning med varandra.
 
Teori och lag är en sak, verklighet och säkerhet en annan... Jag handleder en yngre förmåga och som övningskört med körskola en del. Han berättade för läraren att jag sagt att man ska vara lite snabbare än annan trafik för att bara ha det farliga framför sig och att aldrig försätta sig i situationer där någon bilist tex kan köra ut framför i en korsning (väjningsplikt), utan gasa sig förbi innan det ens *kan* bli ett problem.

Läraren hade svarat att de inte får lära ut sånt, men att det lät som att jag var en klok person och min elev gjorde väl i att lyssna på mina råd.

Men när man skriver körkortsteori eller pratar med officiella representanter för lag och ordning i något avseende, gör man bäst i att hålla sina tankar (och korrekta iakttagelser) för sig själv, för sitt eget bästa. :näsblod

Var ganska noga med att påpeka för förarprövaren att själva exemplet väjningsplikt vs hastighetsgräns var just teoretiskt :rofl
Men det är korrekt i sak oavsett, en vacker dag kanske man får uppleva en trafikmiljö där drömmen blir verklighet :yoparty

Nästa tråd ska tillägnas defensiv körning, kort och fin blev den :) Trodde det skulle vara mycket att beta av men någonstans längs slingerbulten trillade polletten ner att jag faktiskt ändrat syn på defensiv körning enormt efter mc kortet :va

Vill även påpeka att bilden med lastbilen inte på något sätt är menat att kritisera just det fallet eller tunga förare överlag, som generellt beter sig mycket bättre än personbilarna. Situationen i bilden visste jag skulle ske precis där flera mil innan jag var på plats, har betydligt värre exempel men man måste inte alltid visa de värsta sidorna :hihi

Vad är "SMIDSY" förkortning för?
Låter lite danskt om man läser det fort och grötar ihop det....
Kom fram till att det nog är det. Betydelsen blir jag dock inte klok på.

SMIDSY= Sorry mate I didnt see you :tummenupp

Att en bil svänger ut framför en motorcykel är ett ganska vanligt scenarie i en allvarlig olycka. Jag tror det var tre sådana dödsolyckor bara runt Stockholm förra sommaren.

Om bilisten sett dig, gör hen en bedömning baserat på avståndet till dig och den hastighet fordon brukar ha på det stället. Om det är 50 i korsningen kommer bilisten sannolikt att missbedöma din fart om du kommer i 200 eftersom det är svårt att avgöra vilken hastighet ett fordon som kör rakt mot dig verkligen har.

-Bilisten upplever att hen har gott om tid att svänga ut framför dig.
-Du upplever att bilisten svänger ut precis framför dig.

Du förlorar.

Kör gärna fort, men inte i korsningar och där det finns utfarter från tex fastigheter.

Till de flestas stora förtvivlan så håller faktiskt miggen hårt på tättbebyggt område samt 30/40/50/60 sträckor :tungan Har haft nålen passera 150, 200, 250 massvis med tillfällen under samma dag man stött på hastighetskontroll på tex 30/40-sträcka och klarat sig galant :tummenuppEn vacker dag tar väl turen slut, men det kommer inte vara på 30/40 eller 60 sträckor med övergångsställen, där föredrar miggen att glida lugnt och vinka åt alla entusiastiska fans istället :hej Det är först när det blir 70/80+ som the miggen missile börjar röra på sig :hojsmilie
 
Vet du hur många skyltar det skulle behövas för att täcka in alla korsningar på alla vägar i landet?

Sedan är inte alla korsningar T-korsningar där en väg slutar i 90graders vinkel mot en annan väg.

När jag nyss hade tagit körkort och höll stenhårt på högerregeln höll en gubbjävel på att köra på mig, när vi stannade började gubben med ""Men den här vägen (som han körde på) fanns ju här först, den andra är ju nybyggd...

Båda visade sig vara byggda innan jag föddes..... Och jag var dessutom inflyttad till orten ännu senare...

Vi hade ett bra ställe här i stan om man ville krocka, det var en parkering, så alla trodde att det var utfartsregeln, men parkeringen var ursprungligen en väg som hade byggts om till en U formad parkering, så högerregeln gällde.
...och hur mycket skulle alla dessa skyltar spara in i lidande, död och kostander för samhället??

Angående T-korningar så var det bara ett exempel som jag hoppas att du fattade?

...och bägge dina exempel hade ju löst sig med lämna företräde skyltar så du förstärkte ju bara min poäng...
 
Last edited:
...och hur mycket skulle alla dessa skyltar spara in i lidande, död och kostander för samhället??

Angående T-korningar så var det bara ett exempel som jag hoppas att du fattade?

...och bägge dina exempel hade ju löst sig med lämna företräde skyltar så du förstärkte ju bara min poäng...
Med tanke på hur mycket motorcykelkollektivet (i alla fall i alla andras ögon) respekterar de där runda skyltarna med siffror på så är det rätt oklart om det kommer respekteras andra skyltar när reglerna ändå inte efterföljs (högerregeln)
 
  • Gilla
Reaktioner: DaK
Med tanke på hur mycket motorcykelkollektivet (i alla fall i alla andras ögon) respekterar de där runda skyltarna med siffror på så är det rätt oklart om det kommer respekteras andra skyltar när reglerna ändå inte efterföljs (högerregeln)
Jag tror att de flesta helt enkelt inte kan högerregeln eller inte förstår när den gäller. Högerregel, utfartsregeln, var och när gäller den, folk blir förvirrade. Sen finns det ju alltid de som skiter i den och tänker "störst går först" eller bara att de har hunnit fram till korsningen före den som de skulle lämna företräde för. Det är lätt att missförstå, att t ex ha missat att jag faktiskt kör på huvudled och inte behöver lämna företräde, eller att huvudleden plötsligt tog slut och då är det högerregeln som gäller...

Skulle man ersätta högerregeln och utfartsregeln med en skylt så är det lättare att förstå och alla missuppfattningar skulle blåsa bort. Sen finns det ju fortfarande de som skiter i reglerna öht taget och dessa kan vi inte göra något åt. Jag är helt övertygad om att lämna företrädeskyltar skulle påverka olycksstatistiken.

Alternativet är att ALLTID ha högerregeln, även när du är inne i en rondell ska du då lämna företräde åt de som kommer in i rondellen.

Om ni kör bil i Finland så märker ni att finnarna respekterar högerregeln på ett helt annat sätt, där finns heller inte samma förvirring som i sverige när folk gör lite som de vill vilket kräver en "förhandling" i varje korsning.
I sverige måste man hela tiden kolla om den som kommer från vänster kommer att köra eller inte... högerregeln skapar förvirring vilket är en grogrund för att folk gör fel.
 
Det hjälper ju inte att de ansvariga för vägarna aktivt jobbar bort högerregeln. Som på en väg i närheten av där jag bor. Vad tror ni trafikanterna lär sig här? Att åker man rakt fram väjer de andra? Finns 11 korsningar på den här vägen, finns inte en enda sån här skylt vid någon av dem.

1762779416755.png


1762777435226.png

Så vet inte hur de tänkt, men man ska alltså leta efter om anslutande väg har väjningspliksskyltar, eller så kör man som att rakt fram kör först.

1762778800145.png
 
Nyheter
Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

Back
Top