Jag är besviken att jag gjort er besviken.Jag är besviken över att du tycker staten ska stödja scammers som säljer evigt liv och tar betalt i förskott.
I övrigt är jag förvånad att SSB inte köpt alla kyrkor än och hyr ut dem till staten.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag är besviken att jag gjort er besviken.Jag är besviken över att du tycker staten ska stödja scammers som säljer evigt liv och tar betalt i förskott.
Jag är inte överens om det, därför lämnade jag kyrkan mina föräldrar skrev in mig i som barn. Främst av ekonomiska skäl. Jag vill inte tvingas betala för eländet. Om andra tycker sånt är skoj så står det dem fritt att betala för kalaset själva.Fel, det är alla utom extremister överens om att de skall. Kyrkan och kristendomen är en fundamental del av vår historia, så länge man inte vill radera den (vilket många extremister vill) så är det självklart att bevara vår historia för kommande generationer. Deltagande är däremot valfritt. Formerna kan diskuteras. Nära nog ingen vill lämna vår historia helt därhän.
Även jag lämnade, inte för sekinerna, utan för vilken väg de valt. Sekinerna kan läggas på bättre.Jag är inte överens om det, därför lämnade jag kyrkan mina föräldrar skrev in mig i som barn. Främst av ekonomiska skäl. Jag vill inte tvingas betala för eländet. Om andra tycker sånt är skoj så står det dem fritt att betala för kalaset själva.
Är jag extremist nu?
Jag är inte heller medlem i kyrkan då jag inte delar deras värdegrund, men deras avtryck på den västerländska civilisationen är avsevärt och historien av det måste bevaras.Jag är inte överens om det, därför lämnade jag kyrkan mina föräldrar skrev in mig i som barn. Främst av ekonomiska skäl. Jag vill inte tvingas betala för eländet. Om andra tycker sånt är skoj så står det dem fritt att betala för kalaset själva.
Är jag extremist nu?
Ditt inlägg fick mig osökt att tänka på denna patch. ?Jag var med (kvar) i kyrkan ganska länge i hopp om att det skulle vara den sista bastionen mot islamiseringen av landet. Men kyrkan har ju slagit sig samman helt aningslöst med muslimska förbund och organisationer. Knäppgökar! Jag gick ur... Var är korstågen när man behöver dem?
Dags att svänga den stora expropriationspungen över försvarets områden som utländska intressen är intresserade av.SBB.
SBB har specialiserat sig på lokaler inom samhällets viktigaste verksamheter. Skola, vård, omsorg, försvaret, polisen.
Bland de 784 fastigheterna i beståndet märks bland annat Dalregementet, ett infanteri som existerade i olika former mellan åren 1625 och 2000.
I riksdagens försvarsbeslut 2020 återuppstod detta säte för infanteriet och även om verksamheten ännu är under uppbyggnad räknas det som en viktig del av det svenska försvaret.
SBB försöker som bekant nu sälja sina fastigheter. En kinesisk miljardär nämns som en av spekulanterna.
Att ett viktigt regemente kan hamna i utländskt ägo är, försiktigt uttryckt, inte bra.
Och ingenting blir bättre av att reglerna kring vem som får äga säkerhetsklassade byggnader är lika få som antalet busstationer längs en landsväg i Norrbotten
Både kineser i ryssar har bjudit på konkursboet o ingen kan hindra att Ryssland äger svearikes regemente eller kommunhus eller polishus.
Sverige är värkligen fredsskadat?
Låt dom utländska intressena köpa platsen först bara...?Dags att svänga den stora expropriationspungen över försvarets områden som utländska intressen är intresserade av.
Ja det är mycket allvarligt, och farligt !Jag var med (kvar) i kyrkan ganska länge i hopp om att det skulle vara den sista bastionen mot islamiseringen av landet. Men kyrkan har ju slagit sig samman helt aningslöst med muslimska förbund och organisationer. Knäppgökar! Jag gick ur... Var är korstågen när man behöver dem?
Det är ytterst få troende kristna som har den åsikten.För mig är det vansinnigt att peta in gudomlighet i verkligheten så snart man inte vet hur något fungerar. "Jag vet inte hur maskar kom till, måste varit gud".
Tror du att kyrkan hade upphört att existera utan statliga bidrag? Det tror inte jag. De har ju 5,5 miljoner medlemmar som betalar 1% av sin lön till dem. Om de ändå skulle behöva mer pengar för att undvika kollaps så kan de ju helt enkelt bara fixa finansiering genom dig och de som tycker samma som du gör. Om ingen vill betala vad det kostar, varför då ha det kvar?Jag är inte heller medlem i kyrkan då jag inte delar deras värdegrund, men deras avtryck på den västerländska civilisationen är avsevärt och historien av det måste bevaras.
Om du menar att kyrkan skall få lämnas till sitt öde är det på vänsterparti -nivå, ja.
Det är enda användningen jag har sett av gudar. Man fyller i luckor i sina förklaringsmodeller med gud och sen fyller man på med vilda fantasier kring hur det gått till genom åren.Det är ytterst få troende kristna som har den åsikten.
Bara extremister.
Sätt kravet för svenskt medborgarskap till minst medianinkomstskatteinbetalning i 25 år
Ja, "god of the gaps" har använts länge och används väl fortfarande av kristna intellektuella.Det är enda användningen jag har sett av gudar. Man fyller i luckor i sina förklaringsmodeller med gud och sen fyller man på med vilda fantasier kring hur det gått till genom åren.
![]() |
Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025
Yamahas TRACER 7 och TRACER... |
![]() |
Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT
Yamaha har presenterat 2025... |
![]() |
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna
Just nu har portarna öppnat... |
![]() |
MV Agusta inför fem års garanti
MV Agusta tar ett nytt steg... |
![]() |
MV Agusta förlänger garantin till fem år
Italienska motorcykeltillve... |
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick
Foto: Bilprovningen Nu ä... |
|
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman, Transpo... |
![]() |
Idag inleds nationella potthålsveckan
I år äger Nationella Potthå... |
![]() |
Nationella Potthålsveckan 1-7 maj
Det är återigen dags för Na... |
![]() |
Motorcykelns Dag 3 maj
Den 3 maj är det Motorcykel... |