Ska man vara orolig för Ryssland?

Till och med ett supertroll som du måste väl kunna spåra upp någon fortfarande livs levande människa som var med om finska vinterkriget…?

Så kan du själv fråga dem om deras åsikt kring moskoviter. Om deras far som blev avrättad ute på gården. Om deras mor som blev våldtagen på köksbordet inför alla ungar. Eller om gården som sattes i brand. Av modiga och ärorika moskoviter som ju inte alls är farliga eller opålitliga och inte alls begår några krigsbrott…
Shit happens i krig. Fast nu var inte frågan vad som hände mellan Sovjetunionen och Finland för 80 år sedan, utan om dagens Ryssland skulle kunna tänkas anfalla Sverige.
Sverige är inte Ukraina.
 
Shit happens i krig.

Jo, shit happens i krig. Men är det inte underligt att "shit happens" verkar hända konstant och bara från den ena sidan, oavsett om vi talar flera hundra år sedan, andra världskriget eller nutid...?

En del länder och befolkningar har viss etik och moral, förhåller sig till de krigslagar som faktiskt finns och skjuter och spränger bara militärer och militära anläggningar. Medans någon annan bombar skolor och sjukhus, mördar civila, våldtar allt som rör sig och...stjäl dessa förbannade kylskåp...Kort sagt - beter sig som de jävla untermensch man verkligen är.
 
Det var fan det sämsta agn jag någonsin har sett, och då har jag fått en gädda som högg på flötet som låg och guppade utanför båten medans jag satte mask på kroken.
Agnet ska väl vara i andra änden på utrustningen :va
(avser bild ovan med haj/krokodilagnet)
 
Det var fan det sämsta agn jag någonsin har sett, och då har jag fått en gädda som högg på flötet som låg och guppade utanför båten medans jag satte mask på kroken.
Tror det snarare är:
fishing-rod-snap.gif
 
Färdades lite som Ingvar i österled men Birger var inte där. :(
Men världens näst bästa motorcykel stod på gårdsplanen med en Moskovitj i bakgrunden.
Världens bästa motorcykel är naturligtvis en SR 250, det förstår alla som förstår sig på rysk kvalitet! :krama


1727408287575.png
 
Last edited:
Nyheter
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Back
Top