Varför befinner han sig i denna prekära sits?Den senaste är dömd till döden för att ha befunnit sig i en bostad tillsammans med två andra personer där det även fanns 3 hg hasch. Med tanke på hur korkat du resonerar tror jag att du ganska ofta är i liknande situationer som han.
Att jag använder mina kollegor som exempel är helt enkelt för att det är i arbetet jag mött flest individer från andra kulturer. Därför påstår jag inte saker som jag vet är fel.
Den korta tid som jag bott i utsatta områden räckte inte för att jag skulle lära känna någon speciellt bra.
Jo, för att han totalt struntar i själva premissen för hans svenska medborgarskap, vilket han borde frånhändas om han angett skyddskäl för sitt anspråk att bli svensk medborgare.
Om det är sant som du säger om vilket urval du möter, då påstår jag att det är inte representativt för vad gemene man konfronteras med. Bara att gratulera.
Slutklämmen borde möjligen mana till ödmjukhet ställt mot andras erfarenheter.

