Drack den där igår till helgmaten. Helt ok.Midvinterhälsningaraka "God Jul" enligt sentida religiösa påfund. Vit jul ute och en normal "icke vit" i kroppen.
View attachment 493487
View attachment 493488
Last edited:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Drack den där igår till helgmaten. Helt ok.Midvinterhälsningaraka "God Jul" enligt sentida religiösa påfund. Vit jul ute och en normal "icke vit" i kroppen.
View attachment 493487
View attachment 493488
God Jul till dig också!Fast är det där äkta? Jag kämpar lite med att förstå om det kan vara så rubbat, plus att givet klientelet skulle ingen äta det ändå.
Jag röstar fake news.
God Jul! ???

Fyfan vad hemskt.Som jämförelse en bild på vad kommunen presterade åt de gamla till jul häromåret, men det var avsevärt värre i grannkommunen. Behöver det sägas att det är sossekommuner båda 2? Pamparnas julbord var å andra sidan något i hästväg för, "allt handlar om att prioritera". Jo, vi vet...View attachment 493512
Som sagt, finns värre. I grannkommunen fick de en jul 2 kalla korvar, av typen denniskorv och 2 torra potäter, utan sås, grönsaker eller lingon.Fyfan vad hemsk.
Det är så ovärdigt så det finns inte. Löses genom att skära ner på vilket/vilka bidrag som helst som idag går till totalt främmande människor och ist lägga på våra egna mammor och pappor och mor/far-föräldrar.Som sagt, finns värre. I grannkommunen fick de en jul 2 kalla korvar, av typen denniskorv och 2 torra potäter, utan sås, grönsaker eller lingon.
Finns inga som kan håna gamla som sossarna och likväl kan de inkassera rösterna.
De människorna är äldreboendets grannar och de använder pensionärernas uteplats som pissoir. Men S-kommunalrådet poserade i hijab, så vilka som har hennes gunst torde stå klart. Efter att hon förlorade den interna maktkampen inom S gav hon sig in i fastighetsbranschen. Borde underlätta tillståndsprocesserna.Det är så ovärdigt så det finns inte. Löses genom att skära ner på vilket/vilka bidrag som helst som idag går till totalt främmande människor och ist lägga på våra egna mammor och pappor och mor/far-föräldrar.
Vad är det här för hemsk kommun? ?De människorna är äldreboendets grannar och de använder pensionärernas uteplats som pissoir. Men S-kommunalrådet poserade i hijab, så vilka som har hennes gunst torde stå klart. Efter att hon förlorade den interna maktkampen inom S gav hon sig in i fastighetsbranschen. Borde underlätta tillståndsprocesserna.
Vågar man säga det?Vad är det här för hemsk kommun? ?
God Jul och det sjuka är att det är en icke pk åsikt du uttrycker där, det är en typisk sådan fråga där alla tycker likadant men ingen får tycka så.Om vi bara såg till att buset fick ett ordentligt straff i en spartansk cell på vatten och bröd så kunde vi nog ge pensionärerna en dräglig tillvaro, men det är ju inhumant att behandla grovt kriminella så som de förtjänar... Lättare att behandla åldringarna på det viset, de är ju fysiskt oförmögna att kämpa emot... Tragiskt är bara förnamnet.
God jul på er!
Egentligen borde finnas en marknad för lite lyxigare äldreboende. Kanske mer som något slags pensionat för dom som vill ha en bekväm tillvaro på äldre dagar och är beredda att slanta upp egna pengar.
Det kallas kryssningar....
Lös en biljett för priset av ett äldreboende och åk jorden runt med god mat, städning, tvätt och en bra sjukvårdsavdelning
Jag skulle säga att det finns också.Egentligen borde finnas en marknad för lite lyxigare äldreboende. Kanske mer som något slags pensionat för dom som vill ha en bekväm tillvaro på äldre dagar och är beredda att slanta upp egna pengar.
Jag skulle säga att det finns också.
Skillnad på seniorboende o äldreboende - det första är hyresrätt o kostar rejält om det är bra + köMenar du att det finns den sortens boende? Eller att det finns en marknad för det?
seniorval.se



Bekymret med seniorboende är att du vill inte bo där förrän du helt plötsligt har behovet - men kötiden är troligen oändlig så medan du väntar får du sunkig hemvård o har du otur så blir du så j-la gammal att du till slut får plats på ett äldreboende och då är chansen att få plats på äldreboendet ovan lika med noll/nada/nienteMenar du att det finns den sortens boende? Eller att det finns en marknad för det?
Jag menar att det finns den sortens boende, har inte detaljstuderat marknaden men Blomsterfonden är ju en stiftelse man får tillträde till baserat på år i kö samt betalning så det är väl något åt det hållet. Jag betalar mitt medlemskap dit för om jag bor i Sverige kommer jag inte vilja bo på ett kommunalt äldreboende, eller inte vara utan valfriheten i alla fall. Min son är också medlem, han fick det när han fyllde ett. Hans kära mor tyckte jag var fånig minns jag, skrattar bäst som skrattar sist svarar jag på det.Menar du att det finns den sortens boende? Eller att det finns en marknad för det?
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |