Inte alls p.g.a. anledningar men ikväll så
Spännande
Spännande

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Trodde det gått åt arslet men tillslut så..
Glömde skruva tebax spolskruven, vet inte om det spelar roll eftersom det sedan fungera trots utan men men. Jag hade tidigare lossat slangen och det var ej stopp i munstycket. Bytte impeller, skrota ner i sjön igen, starta med klen stråle trots förhöjt varvtal. På tomgång rann det bara ut på sin höjd och sen kom inget vatten alls. Stängde av o stod o klura, svor, och kika runt lite samt klämde på saker.
Starta, inget vatten, la i växel och lite gas, icke, drog loss slangen från munstycket *svosch* o vattnet flöda -Victorious!
Munstycket är dock så rent som videon visar så antingen låg det väl något skräp ovanpå eller det jag tror mest på att det var stopp tidigare i systemet men när det fick flöda fritt släppte vad det nu va.
Min Yamaha 40 hp från 1984 trimmad o har gått helt enorma mängder timmar är nästan lika bra, eventuellt,Det hände mig en gång också, att det var stopp i mässingsnippeln i andra änden av slangen.
Petade med WD40-förlängningen där också och på med slangen.
Nu är ju skvallerstrålen en indikation på att vatten cirkulerar. Om det inte fungerar så larmar motorn/reglaget. Röd diod lyser också tror jag.
Det hände mig en gång när en plastkasse fastnade över vattenintaget på växelhuset.
Det där är en av världens bästa båtmotorer. Pålitlig som inget annat. Åkte bl a Stockholm-Oskarshamn t.o.r. två gånger. Ensam. Med Navionics i mobilen.
![]()
Skickat från min iPhone med Tapatalk
Min Yamaha 40 hp från 1984 trimmad o har gått helt enorma mängder timmar är nästan lika bra, eventuellt,
Har testat allt mellan 2,4-2,9 kg ingen skillnadFör att du ofta bromsar med nedlägg in i kurvorna.
Fast många var det som försökte förklara åt mig att jag hade för lågt lufttryck när jag vara ung och hade såna framdäck.
Jamen sedär, ordningen återställd Yamaha 40-50 hp sedan 1984-2006 samma motor bara annan kåpa för modernare utseende o annan topp.Den vann alla tester då, snabb, snål, tyst, lätt och tjuvarnas favorit. Den och Yamaha 50.
Det gick inte att läsa antal timmar på min motor men ofta åkte jag 2-2500 distans på en säsong med ett personbästa på 3000 distans. Eller 550 landmil. 1300 liter soppa.
Har du höjt den bak? Droppat fram? Båda?
Då jag bytte gaffel till R1 o stötdämpare till gsxr 1000 öhlin så ställde jag in häng och även bytte cartrige o ventiler samt chimsade om så jag tror att det skall vara rätt, jag är dock bättre på cross och enduro inställningar.Har du höjt den bak? Droppat fram? Båda?
Gå till grundinställningar på gaffel och bakstötdämpare.
4t är bra men folk är inkörda på 2t o tänker inte på oljebyte o kamrem. Det finns rätt många sönderkörda relativt nya 4t på Blocket som säljes i delar.Som barn fick vi ungar en båt med en Yamaha 2hk motor.
Den hade inte ens magnapull, utan man fick linda snöret manuellt.
Den gick i 40 års tid med minimalt med service, ett otal brytpinnar kördes dock av, och något år byttes oljefettet i växelhuset.
Det var dock en tvåtaktare, moderna 4 taktare har alla förutsättningar att kunna vara minst lika bra, men tystare och bränslesnålare, och just Honda har väl bäst rykte vad jag har förstått.
Ja jävlar, kamrem...4t är bra men folk är inkörda på 2t o tänker inte på oljebyte o kamrem. Det finns rätt många sönderkörda relativt nya 4t på Blocket som säljes i delar.
Kör Honda kugghjul??? jäkligt förnämligt isåfall.Ja jävlar, kamrem...
![]()
Hm, du spelar i en annan liga än jag...Då jag bytte gaffel till R1 o stötdämpare till gsxr 1000 öhlin så ställde jag in häng och även bytte cartrige o ventiler samt chimsade om så jag tror att det skall vara rätt, jag är dock bättre på cross och enduro inställningar.
Men inget känns konstigt hon faller in i kurvor helt obehindrat, som ett luder söder om golanhöjderna faller. Stabil inga tendenser till vobbel går att nypa frambromsen duktigt hårt med nedlägg o hon väljer enbart ett vidare spår som tightas till när broms släpper.
Hade ju samma fenomen med M7rr då innan gaffel byte o dämpar byte. Framhjul slut före bakhjul.
M9rr likadant framhjul slut samtidigt med bakhjul.
O som sagt allt mellan 2,4-2,9 fram o 2,3-2,6 bak. Bak är inga mystiska saker.
När jag bytte till MT09 fälgarna så är hon inmätt så det skiljer bara 0,1mm i paralellitet mellan bak o framdäck.
Mycket skumt är det.
Det är en RC30.Kör Honda kugghjul??? jäkligt förnämligt isåfall.
Absolut värt att testa att sänka den bak för att flacka gaffel vinkeln. Öhlin aren har ju hydraulisk justering.Hm, du spelar i en annan liga än jag...
Tycker det ser ut som den går tungt på nosen i kurvorna. Vad gäller däcktryck har jag mest kört 2,5 fram och 2,9 bak på mina rätt tunga hojar. Har nu blivit övertalad att testa 2,3 fram och 2,5 bak. Jag vet inte om jag gillar det. Sliter däck och detta gjorde nog inte saken bättre.
Min zrx tenderade att slita däcken som du. För att göra det hela värre, men få en roligare hoj gick jag upp 2 tagg bak. Då hamnade excentern på kl 9 istf 12. Kortare hjulbas och högre bak. Droppade kronorna först 10, sen backade jag till 5 mm. Den har rätt brant gaffelvinkel, vilket förstärktes ytterligare. Hojen blev roligare. Kul och kvick(are)i svängarna, bättre markfrigång, gick spontant upp på bakhjulet men...däckslitaget fram blev som för dig, med exponent. Bakdäcket opåverkat.
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Shelby Turner, klar för GGN
Pressmeddelande 2026-08-05F... |
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
Nya BMW S 1000 RR tar form
Redan i maj 2025 gav BMW me... |
|
|
|
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D
H-D presenterar nya Deadwoo... |
|
|
Sommarauktion hos Antiqueweb
Svenska Antiqueweb avslutar... |