Hoztic
Alltid på väg mot nya mål
Nu ska MP stänga av Sveavägen i Stockholm, och göra den till en bilfri evenemangsgata, där glädje, frihet och jämlikhet får sprudla fritt mellan människorna: https://www.dn.se/sverige/sveavagen-i-stockholm-blir-bilfri-pa-helger/

Så, att dom ska stänga av Sveavägen för bilar är alltså i slutändan att dom nästa år ska påbörja en utredning om det skulle gå att stänga av en stump då och då, utan att det påverkar någon, och bara för dom som inte behöver åka därStockholms rödgröna majoritet vill göra Sveavägen, en av innerstadens livsnerver, bilfri på helger.
– Vi vill fylla Sveavägen med folkliv, snarare än motorvrål, säger trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP
https://www.dn.se/av/andreas-nordstrom/
I ett pressmeddelande skriver Miljöpartiet att ambitionen är att nu förhindra buskörning på Sveavägen, något som varit ett återkommande problem genom åren.
– Förhoppningsvis kan det här bli ett sätt att slå två flugor i en smäll. Sveavägen blir en paradgata för trevliga helgaktiviteter, samtidigt som de boende slipper skräniga bilar, säger Lars Strömgren.
Under våren 2023 ska Stockholms stad utreda hur införandet av bilfria helger på Sveavägen ska gå till. Då ska man titta närmare på vilken sträcka som ska omfattas, vilka helger som är lämpliga, hur avstängningen ska upprätthållas och hur nödvändig framkomlighet ska garanteras.
– Utgångspunkten är att hitta en lösning som fungerar för de som till exempel reser med färdtjänst och som säkerställer framkomligheten för leveranser och boende som saknar alternativa färdvägar, säger Lars Strömgren.



