Återställa till original eller inte vid försäljning

Motherofgod

Sporthojsnörd
Gick med
12 Aug 2022
Hoj
2006, Yamaha FZ6-S 1999, Honda VFR800fi 2022, Honda CBR650R
Vad är era erfarenheter kring att sälja modifierade hojar? Är en modifierad hoj mer svårsåld än en med originaldelarna monterade? Vilka modifikationer är generellt värda att återställa?

Jag tänker nu på brukshojar som inte har högt samlarvärde.
 
Brukshojar som du säger - tycker nog att det räcker att skicka med orginalprylarna, dvs inte återställa. Samla allt i en låda, även skruv o muttrar i påsar o skriv vad de är till för. Om du inte har orginalprylarna utan måste skaffa så är det INTE lönsamt
 
Bäst är att bygga en caféracer av den, helst inte krångla med att dra en massa el, det är det bäst om nästa ägare gör.

Haha, vad är caféracer? Något internskämt jag inte fattar?
 
Är modifieringen av enklare karaktär då har jag bara skickat med original i kartong vid försäljning. Tänker då på ljuddämpare, passagerarfotpinnar, regplåtshållare och dyl. Dvs sånt som monteras eller demonteras på kort tid med hjälp av hylsnyckel, typ.
 
Vad är era erfarenheter kring att sälja modifierade hojar? Är en modifierad hoj mer svårsåld än en med originaldelarna monterade? Vilka modifikationer är generellt värda att återställa?

Jag tänker nu på brukshojar som inte har högt samlarvärde.
Det beror på vad som modifierats. Om det bara är delar som skruvats av/på uan större ändringar så gör de ingen direkt skillnad på priset. Jag har sålt ett flertal hojar med småändringar, som avgas, ladd-uttag, annan ruta, sidoväskor och sånt. Det brukar inte vara några problem alls.
Om någon gått lös med en vinkelkap och gjort stora ändringar så är hojen ofta ganska död på marknaden.
 
Nej, praktiska saker som ladduttag och väskor/väskhållare behöver man inte ta bort, man kan påpeka att det är enkelt att göra för den som vill.

Däremot tyskrövar och dubbellysen från biltema är det väl ingen jävel som betalar extra för
 
Nej, praktiska saker som ladduttag och väskor/väskhållare behöver man inte ta bort, man kan påpeka att det är enkelt att göra för den som vill.

Däremot tyskrövar och dubbellysen från biltema är det väl ingen jävel som betalar extra för
Tyskrövar?

Tänkte montera blinkers på kåpan fram som inte sticker ut så mycket. Det borde vara ok tänker jag.
 
Jag då, som bland annat kör Triumph Thruxton 900, uppskattar om visa modifieringar är gjorda.

Har man bytt till annat avgassystem så är det positivt. (Men originalet måste komma med i köpet - man vet aldrig hur besiktningen kommer att bedöma saken om säg 2-3-5 år. Regler ändras...)

Har man bytt stötdämpare så är det positivt, original är nämligen inget vidare. (Men originalet måste komma med i köpet - ifall hojen någon gång hamnar på museum eller hos någon original-renoverare).

Har man bytt blinkers så är det positivt, original är nämligen ganska klumpiga i utseendet. (Men originalet måste komma med i köpet - ifall hojen någon gång hamnar på museum eller hos någon original-renoverare).

...och säkert något mer som jag inte kommer på just nu.

Så, ja en lätt moddad hoj har ett högre värde för mig för då slipper jag ifrån vissa kostnader.

Men som sagt, originalgrejorna måste komma med. Annars är en moddad hoj inte mer värd i mina ögon. Skulle man t ex behöva skaffa ett original avgassystem till en 15 år gammal hoj för att besiktningen kräver det så kan det var besvärligt att hitta.
 
Last edited:
Som flera redan sagt så beror det på vad som bytts ut.
En hoj som är behängd med eloxerade skruvar, div påfyllningslock och broms/kopplingshandtag, helst också med "sponsordekaler" precis överallt, är i mina ögon något som lyser moppefucko och därför direkt sänker värdet. Samma med kortad (bågfilad) ljuddämpare.

Höjer värdet, eller åtm gör hojen mer lättsåld, gör styr-, bak- och ljuddämpare av känt märke.
 
Vad är era erfarenheter kring att sälja modifierade hojar? Är en modifierad hoj mer svårsåld än en med originaldelarna monterade? Vilka modifikationer är generellt värda att återställa?

Jag tänker nu på brukshojar som inte har högt samlarvärde.

Pratar vi din 2005a nu?

Isf omfattas den av ett "helfordonsgodkännande" som inte tillåter någon förändring alls - så länge inte den monterade delen har ett uttryckligt godkännande till just din hoj.

Sverige tolkar ännu så länge denna EU-lagstiftning mycket fritt, men exempelvis Tyskland belägger svenska hojar med körförbud eller rent av tar dem i beslag om dom anser att dom avviker från helfordonsgodkännandet på kritiska punkter.

Vilken dag svenska myndigheter väljer att göra ett lappkast i tillämpningen av lagen här hemma är oklart, men det kommer, var så säker.
Rimligen kommer man använda sig av denna möjligheten den dag man på allvar bestämmer sig att börja jaga bort fossilfordon från vägarna.
Då är det åtskilliga fina och fungerande hojar som kommer reduceras till sitt metallvärde hux flux.

Fram till dess gäller följande för din 2005a:


1. Varje tillbehör du monterar bör vara godkänt för just den modellen.

Om inte:

2. Varje förändring du gör på hojen måste kunna gå att återställa till original.
 
  • Gilla
Reaktioner: GuW
Haha, vad är caféracer? Något internskämt jag inte fattar?
Nu lite seriös allmänbildning.

Café Racer
Med eller utan halvkåpa. Enkelsits och clip-on styre
Exempel:
Cafe.jpg

Tyskröv. Ordet har sitt ursprung här på Sporthoj och syftar på en stil av Streetfighterbygge som är vanlig i Tyskland där man riktar bakdelen på hojen onormalt mycket så skapelsen blir obekväm att se på. Linjerna ser helt enkelt uppfuckade ut.
Det har spekulerats att detta har sin grund i att de gamla tyska regskyltarna var så stora att man var tvungen till denna modifiering för att skylten inte skulle ta i bakdäcket när man kortade av bakdelen.
Tysk Streetfighter. aka. Tyskröv
Tyskröv.jpg
Exempel på gamla tyska regskyltar
Reg.jpg

Sen finns ju vanlig Streetfighter. Det är en sporthoj som modifierats genom att man tagit bort kåporna och monterat ett crosstyre samt gett hojen en attityd (körmässigt och utseendemässigt) att den skall framföras på ett engagerat och nästan aggressivt sätt. Därav namnet streetfighter.
streetfighter.jpg

Sen finn ju även Nakenhoj. Som inte är en streetfighter även om den är väldigt lika.
Honda Hornet är t.ex. en nakenhoj.
Hornet.jpg
 
Nyheter
Indian Motorcycles bryter sig loss

Screenshot Polaris Inc h...

YAMAHA TRACER 7 OCH TRACER 7 GT Y-AMT

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

KTM är tillbaka!

Dags för ”Tracking” med fot...

Stark Varg SM – Världens starkaste supermoto!

Det har tisslats och tassla...

ZX Moto gör en Honda-lik retromodell

Screenshot Titta bakåt u...

Nya Ducati Multistrada V4 Rally

Pressrelease från Ducati (B...

MV Agusta bekräftar ny Brutale

MV Agusta har avslöjat en d...

Yamaha rekordsatsar på GGN

När världens största enduro...

Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Back
Top