Wiseguy
Medlem nr.8 sen starten
- Gick med
- 6 Mar 2003
- Hoj
- Honda CBR900RR Fireblade, CBR1100XX Blackbird
En oljedepå och ett ammunitionsförråd verkar mystiskt ha börjat brinna i Bryansk i Ryssland, nära den ukrainska gränsen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ryssland skickar bärgarfartyg för att plocka upp hemliga delar från "Moskva". Anses vara legitimt mål. Tror ni Ukraina gör en repris på attacken, eller skulle det ge dåligt PR? Ligger vraket på Urkainskt vatten borde de ha intresse av att själva kunna plocka upp hemligheter från det. Men Ryssarna vill säkert ha det två förmodade kärnstridsspetsarna.
![]()
”Fartyg från första världskriget skickas till Moskvas vrak”
Putin uppges ha beordrat en räddningsoperation till det sänkta flaggskeppet Moskva. Det 110 år gamla krigsfartyget Kommuna deltar i insatsen, rapporterar Forbeswww.aftonbladet.se
Putin uppges ha beordrat en räddningsoperation till det sänkta flaggskeppet Moskva.
Det 110 år gamla krigsfartyget Kommuna deltar i insatsen, rapporterar Forbes.
Enligt militäranalytiker vill ryssarna bärga hemlig utrustning från vraket.
Det är nog annan utrustning och inte kärnstridsspetsar.
Varför skulle ryssarna kajka omkring på kärnstridsspetsar i ett innanhav?
Runt ett land dom når varje kvadratcentimeter av från sitt eget land?
Mot ett land som inte har några egna båtar i vattnet?
Men det kan ju finnas hemlig radar/radio/krypto utrustning ombord, eller konventionella vapen som är hemliga.
Jag funderade också på det där att köra in ett sämre bestyckat skepp på samma plats som det bättre bestyckade blev sänk på?...
Så frågan är om de låter ett bärgarfartyg ligga på deras vatten utan att de testar fler av sina sjömålsrobotar. Eller om det ger dålig PR.
Jag tror inte Ukraina bryr sig om att skjuta på bärgningsfartyget.Är väl inget du vill åka till hemmahamn och lasta på den dagen de behövs, så man kör väl omkring med dessa mest hela tiden. Då och då (när det inte är krig) lämnar väl skeppen svarta havet och beger sig ut på äventyr i resten av världen.
Men självklart finns det säkerligen även annan utrustning att bärga. Som Ukraina gärna set att den ligger kvar så de kan bärga.
Så frågan är om de låter ett bärgarfartyg ligga på deras vatten utan att de testar fler av sina sjömålsrobotar. Eller om det ger dålig PR.
Kör Google översätt på artiklarna.
"Gasleveranserna från Ryssland till Polen har avbrutits och en krisledningsgrupp har samlats på klimatministeriet. Onet informerar om fallet. Officiella meddelanden om denna fråga kommer att dyka upp idag."
"Ryssland har stoppat gasleveranserna till Polen under Yamal-kontraktet, har Onet inofficiellt fått veta. Ett kristeam har samlats på klimatdepartementet. Det finns inget tillkännagivande från Ryssland om huruvida detta är uppfyllandet av det ultimatum som Vladimir Putin nyligen hotade. Officiella meddelanden om denna fråga kommer att släppas idag."
Det verkar vara pga. att Polen vägrar betala gas med rubel. Tyskland är ju inne på samma linje.Brann det inte i en pumpstation till pipelinen häromdagen?
Men det är ju bra om det blir stopp på gasleveranserna, oavsett om det är putler eller väst som stoppar dom.
Jag hoppas att surkålsätarna får ett par veckor svinkallt, dom kan gott lida för deras fullkomligt idiotiska energipolitik.
Ja då vill surkålsätarna ta del av kärnkraftselen som är pålitlig och ren...Det verkar vara pga. att Polen vägrar betala gas med rubel. Tyskland är ju inne på samma linje.
Blir det ett storts stopp typ Polen och Tyskland så kommer nog folk med rörligt elpris i södra Sverige sätta kaffet i halsen.
Ja då vill surkålsätarna ta del av kärnkraftselen som är pålitlig och ren...
Hur svårt kan det vara att "råka" skada likströmsledningarna till Tyskland? Rent hypotetiskt? Krävs ett ankare värdigt Titanic? Frågar åt en kompis...Det verkar vara pga. att Polen vägrar betala gas med rubel. Tyskland är ju inne på samma linje.
Blir det ett storts stopp typ Polen och Tyskland så kommer nog folk med rörligt elpris i södra Sverige sätta kaffet i halsen.
Enligt Ken Connor med många år på SAS räcker det med verktyg från Biltema / Jula.Hur svårt kan det vara att "råka" skada likströmsledningarna till Tyskland? Rent hypotetiskt? Krävs ett ankare värdigt Titanic? Frågar åt en kompis...
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |