Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Äh, du får väl ta med dig farten in i böjHÖRRÖ din ondil, 402 meter och 800 meters stoppsträcka behövs ÖVERALLT.

Actionkamera
Miniblinkers
Slip on
Växelindikator
Telefonhållare
Intercom

Det är absolut tvärt om för mig. Jag åker hoj för att slippa prata med folk för att få vila den "sociala muskeln". Sen efter 20 mils krokvägskörning över en kopp kaffe kan det möjligen på sin höjd sägas "gott kaffe", "jo" eller "härligt väder" innan det är dags att grensla hojen igen.Intercom är ju guld! Klockrent att snacka med polarna när man är ute på en sväng![]()
Faktiskt... på min första långtur till Lofoten hade jag ingen bakbroms. Huvudcylindern pajade dagen innan, jag hann inte fixa den. Åkte ändå. Full packning på R100RS-78. Enda gången jag saknade bakbromsen var när jag skulle vända i en brant bäckravin på Vestvågöy. Annars funkade motorbroms och enkolvs-ATE alldeles utmärkt.Bakbroms.
Det är absolut tvärt om för mig. Jag åker hoj för att slippa prata med folk för att få vila den "sociala muskeln". Sen efter 20 mils krokvägskörning över en kopp kaffe kan det möjligen på sin höjd sägas "gott kaffe", "jo" eller "härligt väder" innan det är dags att grensla hojen igen.

När jag har kört med frugan så har jag ibland legat en bra bit framför, och upplyst henne om trafiken, och är det inga möten på en kilometer, och inga anslutande vägar, då kan man ju köra om precis var som helst, tex innerspår i en skymd vänster. Jag anar att en del omkörda bilister har trott att det hade brunnit helt för henne dåDet gör jag när jag åker själv eller i grupp, åker jag med en polare bara så är det perfekt att kunna varna för bilar vid omkörningar på krokiga vägar eller grusiga kurvor
Skickat från min iPhone med Tapatalk

Använder bakbroms vid bankörningBakbroms.
Använder bakbroms vid bankörning

|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |