Ska man vara orolig för Ryssland?

Om man verkligen vill sätta sig in i det aktuella läget så har
podden FollowTheMoney (en podcast om makt, storfinans och börsen)
*ett överraskande påläst avsnitt om det hela.

57 minuter väl investerade minutrar för att få såväl en bättre helhetsbild som detaljer.

 
Blir bara deprimerad här på sporthoj sen några år tillbaka.
Många vettiga har slutat här.
”Nästan” bara hjärndöda här nu med några undantag
 
Blir bara deprimerad här på sporthoj sen några år tillbaka.
Många vettiga har slutat här.
”Nästan” bara hjärndöda här nu med några undantag
Sporthoj är bara en spegling av samhället. Förr körde man sporthoj, hade kul och allt var allmänt toppen. Nu har folk gått över till att köra elbil och GS-hoj med korvlådor och alla är deprimerade över höga elpriser, pandemi, krigshets från Putin osv. Life sucks, typ. Snart kommer trådarna med krav på subventionerat knark.
 
Osamlade kanske är med träffade än hjärndöda?
Allt började med att Trafikverket slutade underhålla vägarna och försäkringspremierna höjdes, inte konstigt alla blev deppiga och lite allmänt konstiga. Sen kan det eventuellt ha betydelse att det är mitt i vintern också så allt är kallt och mörkt. Men låt oss vända detta nu - det är fullt möjligt. Snart kommer våren! :squid
 
Allt var bättre förr, till och med rysshoten var mer konkreta.
Tacka vet jag en rejäl ubåt, nu kommer de med ett radiostyrt flygplan och halva landet får psykisk ohälsa
Ryssarna har helt enkelt kommit på det effektivaste sättet att eliminera hotet från Sverige.
 
Så jävla sjukt. Ryssarna dominerar oss, drar ner brallorna på oss. Mindfuckar oss totalt. Med koordinerade drönaroperationer. Vi är så körda.

Eller så är det bara inhemska skojare som kör lite drönare. För ett gäng år sedan såg alla u-båtar stup i kvarten. Nu är det drönare. Varför ska Ryssen hit och härja? Kom tillbaka när det tagit tillbaka Baltikum. När de gett sig på finnarna finns det eventuellt någon anledning till oro.

Ryssen flexar musklerna för att Ukraina inte ska gå med i Nato. No shit. Hade inte vi försökt flexa våra om ryssen hade gått i allians med Norge eller Finland? Ingen vill väl ha fienden som grannland? Sverige känns jäkligt safe från yttre hot. Vi borde fokusera på de inre hoten först?
 
Putin.jpg

Att det skall bli rörigt nere vid Ukraina är det stora hotet i Europa just nu.
Men det är fortfarande långt ifrån 50/50 att det skall bli något. Tror snarare att det är typ 1-2% att det går åt skogen. Så det är lugnt.

Ju fler drönar rapporter det kommer desto mindre tror jag att det är en utländsk aktör.
Är det rapporter i samband med stora svenska militärövningar så är det ganska troligt att det är spaning, men nu....tja...
 
Å andra sidan behöver det inte ha med Ukraina läget att göra.
Kan ju vara en del av en större kartläggning av någon aktör.
USA har ju haft samma problem tidigare:
 
Du bor på helt fel ställe. De flesta små krokvägar härikring inom 20 mils omkrets har fått ny asfalt så när som på Hedesunda-Alderhulten, Österfärnebo-Bärrek och Årsunda-Gavelhyttan.
Vänta bara, snart häller de ut oljegrus ovanpå den nylagda asfalten, så kommer du också börja oroa dig för ryssen.
 
snart häller de ut oljegrus
Ha! Händer aldrig. Alla har väl hört talas om Kalvstigen mellan Delsbo och Järvsö. Vi har högfartsversionen Åmot-Svärdsjö. Möter man 3 bilar på 44 km nylagd är det rusningstrafik. Furudal-Edsbyn lite mer trafikerad men nylagd. Torsåker-Stjärnsund, lätt att köra om bilar som är rädd för kurvor, nylagd. Ryssliga besvär att välja bland alla fina vägar härna.
 
Ha! Händer aldrig. Alla har väl hört talas om Kalvstigen mellan Delsbo och Järvsö. Vi har högfartsversionen Åmot-Svärdsjö. Möter man 3 bilar på 44 km nylagd är det rusningstrafik. Furudal-Edsbyn lite mer trafikerad men nylagd. Torsåker-Stjärnsund, lätt att köra om bilar som är rädd för kurvor, nylagd. Ryssliga besvär att välja bland alla fina vägar härna.
Fast nu har du ju avslöjat var de där vägarna ligger så nu är det bara en tidsfråga innan oljegruset kommer - inte bara Putin har sina tentakler ute, utan även Trafikverket. You never fuck with the oljegrus! #optimist
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top