När blir det ok att äga en glidare?

När blir det ok att äga en glidare?


  • Antal röstningar
    0
120 rwhp i en 1200cc-sportster är väldigt mycket. 100 bakhjulshäst är bättre på 1200 cc om man ska åka gata. Min motor är ju en kraftigare S&S sportstermotor och därtill på 1640 cc.

De problem jag haft har dock inte varit av effektrelaterade, motorn håller mekaniskt bra.

Sant, skall man behålla 1200 så är nog 100hkr lagom. Men det finns ju en hel uppsjö med varianter på det där med kubik.

Jag skall 1200 konvertera min nu i vinter. Men det blir med std kammar och förgasare. Dock dyna tändning och portning. Vill ha mycket/användbart vrid och en mer "riktig" gång. Tycker en 883:a original känns som någon slags stryp mellanmotor........ Med min ändring räknar jag med kanske 80-85hkr och runt 120Nm om jag får ihop det bra med bestyckning osv.

Sedan så går det ju inte att trimma för mycket iom att min rullar minst 1000mil om året :)
 
Last edited:
Sant, skall man behålla 1200 så är nog 100hkr lagom. Men det finns ju en hel uppsjö med varianter på det där med kubik.

Jag skall 1200 konvertera min nu i vinter. Men det blir med std kammar och förgasare. Dock dyna tändning och portning. Vill ha mycket/användbart vrid och en mer "riktig" gång. Tycker en 883:a original känns som någon slags stryp mellanmotor........ Med min ändring räknar jag med kanske 80-85hkr och runt 120Nm om jag får ihop det bra med bestyckning osv.

Sedan så går det ju inte att trimma för mycket iom att min rullar minst 1000mil om året :)

Det låter som en klok effektnivå då.

Gör konverteringen och trimningen på en gång, så att du inte måste köpa 1200-kolvar två ggr. En annan bortglömd men klok storlek att gå på är 1340. Dvs 3 5/8" kolvar. Man måste då förvissio borra blocker för större spigot, men inte lika mycket som för 1440cc (3 13/16") . Dvs man får mer material kvar i cylinderfoten på blocket. Med 1340 bra avgas och portning/förbränningsrum, Mikuni HSR 45 och tex RedShift 643-kam kan man ligga på upptill 115 rwhp och ändå ha en hoj man kan semestra med.

Kolla gärna med Tassen, han kan nog hjälpa dig med trimningen.

883-toppar kan faktiskt vara ett bättre utgångsmaterial för gatportning till en 1200:a.

Sedan finns ju även genvägen via buell-cylindrar och toppar.

Själv har jag aldrig kört en 883, min var en xlh 1200 från början.
Mina 883 tankloggor är bara skoj.
 
Last edited:
En Harley sportster skall inte kosta mycket. De är bara fantasipriser när folk vill ha över 50 för en gammal nollnolla :)
 
Ja, det är helt klart lockande. Nu verkar det tyvärr som om jag blir av med de mekarmöjligheter jag har haft i mitt garage. Har blivit jäkligt sugen på att bygga mig en stelbenare med trimmad sportster motor. Körde kompisens som är byggd på en Poucho (stavas det så :va ) ram och en mild trimmad sportster motor på ca 80hkr. Jäklar vad kul den var att köra. Ball känsla när man gör omkörningar i 70 knyck med fullt spinnande bakhjul :banana
 
Glidare - är en mognads fråga

När Du inte behöver vara snabbast från rödljuset - utan kan bjuda de unga hetsporrarna det nöjet - självkänslan sitter inte i att sitta på 200 hk. - utan mellan öronen.
När Du tröttnat på att köra i fosterställning - utan någon som helst komfort som t.ex. vind skydd.
När Du inte tycker att skyhöga försäkrings premier väger upp, det ovan sagda. För att inte tala om olycksrisken & att bli av med körkortet.
När Du kan njuta av en tur i laglig fart & ta in fin natur, dofter & vackra vyer mm. utan att stressas av att bli omkörd - utan t.o.m. underlätta omkörningen.
När Du finner nöje i att åka på events för glidare runt om i landet & ha kul på helt andra premisser än att vara värst/grymmast/snabbast.

Ja då bör du överväga att införskaffa en glidare. men för att inte chocka kroppen bör du börja med en effekt starkare glidare till att börja med.

Jag är inte där än, men vem vet vad som händer i framtiden - kanske t.o.m. Jag växer ifrån/mognar sporthojen, vi får se.
 
Har igår hämtat en krigare. De här med inte längre först vid rödljus nee
det finns allt pulver för att inte bli sist iväg känner jag! Visst e de en
helt annan sak, men djeffligt gött :-)
Så sjukt nöjd :banana
316236_10150398882652658_712162657_9975864_1188921154_n.jpg
 
När du vill ha en, och slutat fatta beslut på vad andra tycker:rolleyes:
 
Jag skaffade min för att den var billig och för att ha något ekonomiskt att frakta röven på i makligt tempo under tiden jag funderar på vad jag egentligen vill ha för hoj. Dessutom bör man ju ha testat alla kategorier av hojar så nu är det "check" på klenglidare.
Jag upptäckte rätt snabbt att dubbelt så stor motor skulle sitta fint och att över 80-90 så är det inte kul längre...men upp till den hastigheten är det riktigt njutbart att glida fram ute på landet.
Jag har plockat bort hemska detaljer som framruta, packväskor, sissybar och tycker själv att den är rätt snygg nu.
 
Klart det är ok att äga en glidare, man ska bara ha rätt stuk på den... :tummenupp
 
Bumpar upp den här tråden igen...

Funderar på en Suzuki Intruder 1800, blir 46 i sommar... är det ok :(
 
Nyheter
Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Back
Top