HayabusaMan
Gudomlig sporthojare
VLOG 011 Slack Bird heter videon
Ingående förklaring från 20 min in.
Ingående förklaring från 20 min in.
Last edited:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Varför har dom rasat, för hårt eller löst spänt?Min åsikt är att där har rasat fler motorer pga fina eloxerade manuella sträckare än på dåliga originalsträckare. Manuell sträckare är för racebruk om man åker med sådan motorspec att original sträckare inte duger. För allt annat kör standard.
Varför har dom rasat, för hårt eller löst spänt?
Ska kedjan vara i något speciellt läge?
Den skall vara i det läge manualen föreskriver. Är du inte 100 på hur du justerar en manuell spännare och varför, sätt tillbaks originalspännaren. Montera inte den manuella "bara för att".
Jag själv kör med manuell spännare i hojen med aggressiva racekammar men har originalspännare i alla andra.
Bilder ska väl komma upp direkt. Men det funkar ju inte om de är för stora.Nä då. Det har jag inte gjort. Å allt står rätt till fortfarande enligt manualen.. Hur lång tid tar det innan en bild visas? Har laddat upp en bild på vad det står..
View attachment 450788
Så här står det i manualen..
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...