Grisar kan flyga (V motion om värnplikt)

Där håller jag inte riktigt med dig.

jag känner MÖPar, dom är militärt överintresserade, men sällan soldatmaterial, dom värsta möparna är dom som aldrig skulle klara grundutbildningen eller ens intagningskraven till den.

Jag känner ett flertal soldater, olika anställningslängd och befattningar, INGEN är MÖP, dom drivs av en stark känsla av att man ska göra rätt för sig, att ett nationellt försvar är viktigt och dessutom trivs dom med ett varierat fysiskt arbete som även erbjuder friluftsliv och personliga utmaningar.
Håller inte med tyvärr ;)

Vissa människor som är anställda går knappt att umgås med. Det enda snacket som är på tapeten är försvarsmakten.

Nu känner jag förvisso några "normala" också men de är i minoritet.
 
Håller inte med tyvärr ;)

Vissa människor som är anställda går knappt att umgås med. Det enda snacket som är på tapeten är försvarsmakten.

Nu känner jag förvisso några "normala" också men de är i minoritet.

Jag har jobbat på Volvos lastbilsfabrik, där arrangerade dom personalresor (med egen volvo och husvagn, på sin egen semester), till Torslandafabriken för att gå guidad rundtur och äta i personalmatsalen, husvagnarna ställde dom upp på personalparkeringen.

Såna människor finns överallt.
 
Visst är det bra att dom tänker till och skickar ut en ny, för i den gamla är det inte speciellt många tips om hur man laddar mobiltelefonen när strömmen har gått, eller hur man betalar i affären när varken Swish eller kortbetalning fungerar, men jag spar min ändå!

Omkrigetkommer.jpg
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top