Mandelhyndan
Medlem
Satan i gatan, det var rejält...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
View attachment 429154
Äntligen fått siffror på hojen, det vart 250 hk på bakhjulet med nytt full system samt flash av ECU, Tack Motospeed för ett bra jobb. Hoppas kunna få en video på bänkningen också snart.
Vad var varvstoppet före och efter?
ECU flashningen gjorde att den gick från standard 13.000 till 14.000 varv
Har du både PC och mappad ECU?
250hp! Har du hunnit köra nåt med den ännu? Måste vara en förbannat skön känsla. Ser att motospeed trycker in lite mer bränsle än vad Brock's gör, det känns rätt. När jag kollade dynon på Brocks hemsida låg AFR'en mellan 12,6-13 vilket kändes väl högt på denna hojen.
Fifan jag hade kört ihjäl mig. När? DireCkt.För ett tag sen installerade jag woolich grejer på min H2 så jag kommer åt att programmera om ECU'n. Det första jag gjorde var att ta bort trottel begränsningen och gav mig ut och körde för att få bra loggar för att justera bränsleinsprutningen. Det svåra var att få bra data vid fullgas, jag vet sen tidigare att det inte funkar med fullgas på växlar 1-4, fronten reser sig ganska omgående. Så i med femman och hitta en öde motorväg, låg på ca 3500rpm och drog fullgas. Runt 11500-12000 rpm börjar framhjulet resa sig! Det enda jag gjort förutom att flasha om den för att ta bort begränsningarna är att jag tagit bort den stora klumpen till ljuddämpare, den är helt sjuk den här hojen! Ska bli intressant att se hur den går när jag fått dit nytt avgassystem och förhoppnigsvis nytt luftintag som orginal är väldigt begränsande. Kommer bli en kul sommar!
Tyvärr inte hunnit köra ännu, hojen gick så hårt på bänken att bakdäcket vart helt slut. Ska byta det på måndag.
Nästa steg blir att slå in ett dna luftfilter, men det blir nog till hösten.

|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |