Köra bakhjul!

Kanske bestämma en dag och träffas på något ställe i skåne ett gäng nybörjare? Och andra är såklart välkomna men för att lära oss då :). Barsebäcksverket har stor oanvänd parkering och även långraka för dem duktiga´?
 
Kanske bestämma en dag och träffas på något ställe i skåne ett gäng nybörjare? Och andra är såklart välkomna men för att lära oss då :). Barsebäcksverket har stor oanvänd parkering och även långraka för dem duktiga´?

Kan man inte dra en punkt typ mitt i skåne, annars blir det en jävla bit att köra :P
 
Absolut har du tips på några ställen ? :)
Gärna typ avlägsna parkeringar eller industriområde?

Höör borde väl ha hyffsat stora industriområden, på helgerna lär det vara najs att köra där.
Någon som har tid i veckan bara säg till? Jag kan i princip vilken dag som helst nu på sommaren.
 
Är vi 3x som vill öva nu då? Jag har hittat några ställen här nere men som sagt, det är på en landsväg med "lite" trafik. Föredrar också industriområde och som är avskiljt så man inte drar mkt uppmärksamhet.
 
Är vi 3x som vill öva nu då? Jag har hittat några ställen här nere men som sagt, det är på en landsväg med "lite" trafik. Föredrar också industriområde och som är avskiljt så man inte drar mkt uppmärksamhet.

jag är också på om man får joina :gnissla=)
 
Kanske kan se hur det ser ut i helgen för oss alla?
Har folk tips på områden och liknande?

Det enda jag kommer på just nu är barsebäcksverket i Löddeköpinge men borde finnas fler mer i centrum utav skåne?
 
det låter faktiskt bra med Barsebäcksverket. Sätt det nästa vecka så kanske vi blir några stycken
 
Helgen passar nog de flesta bättre kan jag tro, jag har inte min semester fören i augusti i år och har därför svårt och komma loss i veckorna. Bättre med ett par timmars träning på samma gång, mängd träning :tummenupp
 
Helgen/helger passar mig bäst just nu. Barsebäck låter faktiskt bra..kollade lite med google-earth också :lol

Denna helg ser tyvärr regning ut, ändrar det sig kan jag köra på lördag förmiddag och framåt :). Har nog även en kompis som gärna hänger med.
 
Nu på onsdag ser det bra ut...lite vind och 0.1mm regn med 21 grader, enligt klart.se. Ska vi försöka då eller vänta till helg? Jag kan efter 16-16.30 på vardagar.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top