Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Är stört nöjd den passade perfekt på mig sen är det skönt med bättre sikt har gillat att köra i min gamla bandithjälm men det är fan bara en liten skottglugg att se ut ur så man har fått vrida hysteriskt på huvudet för att kolla döda vinkeln. Sen är det bättre bullernivå i Icon hjälmen 

Nu har jag äntligen fått min Icon Airframe och ett spegelvisirÄr stört nöjd den passade perfekt på mig sen är det skönt med bättre sikt har gillat att köra i min gamla bandithjälm men det är fan bara en liten skottglugg att se ut ur så man har fått vrida hysteriskt på huvudet för att kolla döda vinkeln. Sen är det bättre bullernivå i Icon hjälmen
Återkommer med mer info när jag testat den lite mer blandad körning.
Fred och ut![]()
Den är tyvärr craschad syns inte så mycket på bildenDu vill inte bli av med bandithjälmen?
Så den vill jag inte lura på någon utan den får stanna här hemma på the wall of shame.Är denna hjälm bra? väldigt billig?
Infon: Marushin 777nx Tiger
Integralhjälm av glasfiber med aerodynamisk utformning för touring och sport. Bra passform och hög komfort. Urtagbar och tvättbar inredning, ventilation i fronten och skalet. Reptåligt, optiskt visir med snabbfäste. Hakrem med snabbspänne. Anti roll off-system. Godkänd enligt ECE 22:05. Vikt 1.350 gram.
pris: 899:- rea ord:1498:-
Hur bra är Marushin igentligen?
![]()
SHOEI XR-1000 Camino TC-6![]()
Tack, ja den e fin,köpte den på fc-moto,vettefan va jag gav men den va inte så dyrDen är snygg! Jag köpte den också, men den var slut i webshopen där jag beställde den så får ge mig ut på jakt igen.. Var köpte du den och vad fick du ge?
Shoei XR-1000 blanksvart med tonat visir!![]()

Samma här.
Kanonhjälm...![]()

Yes, den är riktigt grym!
Har du nässkydd och whisper-kit? Funderar nämligen på att köpa det!![]()
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |