Diskutera Digital Fotografering här

  • Thread starter Thread starter MikkE
  • Start date Start date
Det finns lite halvtaskigt med studioljusgrejer på begagnatmarknaden.
Mjo, det var lite tunt på Blocket såg jag just. Men det kanske dyker upp mera framöver plus utförsäljning från firmorna av en del prylar.

Elinchrom kommer ju med en ny serie som jag har för mig skulle ersätta Style FX och Style BX plus ett nytt, billigare och lättare batterisystem än Ranger.

Nån som vill köpa en 400D? :)
Jag bjuder 1000kr för kamerahuset. Medföljer batterigreppet och minneskortet så slänger jag med en låda Lapin i budet också. :brynad

Är det ett 70-200 2,8 eller 4,0 eller?
 
Last edited:
4.0, annars hade jag nypit det ändå...

Visste jag att jag blev av med dom andra grejerna så hade man kanske kunnat få lös linsen för 3-3.5k men men. Det finnns andra horor längre ner på gatan som man brukar säga. :D
 
Njaaäää...men en hundring för minneskortet skulle du få av mig?:rolleyes: :D
Hmpf, skambud, det vääääärsta jag vet.... :tungan

Jag har ett 2gb extreme III som jag inte använder annars?
 
Canon e lite som AIDS. Lätt att få men svårt att bli av med.

:rolleyes:
corn.gif
 
Håll tummarna......... :)
 
Det kom ut ett 70-200 2.8L på fotosidan, 5800kr.
Så jag mailade o sa att jag tar det om, sen hade han ringt när jag var o tränade, ringde upp, då var han på promenad.

Ringde igen efter 40min, då var det upptaget, 3min senare fick jag tag på honomm o då hade han sålt det, för 2min sen.... :(
 
Det kom ut ett 70-200 2.8L på fotosidan, 5800kr.
Så jag mailade o sa att jag tar det om, sen hade han ringt när jag var o tränade, ringde upp, då var han på promenad.

Ringde igen efter 40min, då var det upptaget, 3min senare fick jag tag på honomm o då hade han sålt det, för 2min sen.... :(

Va Tråkigt :(

Men det va inget IS va?

Öhhh...... D3'a för 20.000 kr :confused:

http://www.blocket.se/vi/18377344.htm?ca=8_s
 
Last edited:
Jag har en photoshopfråga.

Skulle vilja göra en action som ändrar storlek på mitt canvas i förhållande till bildens bredd. I full upplösning brukar jag dunka på en mörk grå ram runt bilden som är 100x100px. Men om jag har croppat lite så blir 100x100 inte rätt proportioneligt. Så jag skulle vilja ha nån form av script eller liknande som tar bildens bredd som inparameter och som sedan räknar ut hur många px jag skall lägga på.

Likaså en action som lägger på en text, och storleken på fonten, och textens position, skall även den vara i förhållande till bildens bredd.

Är det möjligt? Issåfall, hur?

Svara på mitt eget...

Vad gäller canvas hittade jag en lösning. Man ökar storleken med "percent" istället för pixels. Dooh. Så 2% bredd och 3% höjd blev ganska ok.

har inte löst det där med fontsize och position dock.
 
Last edited:
Canon fråga, min 450 ska ju ha typ 4.5fps
Men det gör den bara i sport, ev i andra autolägen oxå, men inte i manuellt läge. Vad har jag för inställningar fel?
 
Nyheter
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Back
Top