Diskutera Digital Fotografering här

  • Thread starter Thread starter MikkE
  • Start date Start date
Jag har en sådan och är ruskigt nöjd!

Dock skulle jag rekommendera ett annat kit till dig!

har provskjutit med det första objektivet och jag kan inte påstå att det var skoj. Riktigt kasst faktiskt. Antar att nummer 2 är ungefär lika kasst. Samma dåliga kvalitetskänsla i det åtminstone.

Men om du köper det här kittet får du väldigt mycket pang för pengarna. Bra hus, bra objektiv (riktigt skarpa och bra bilder för en nybörjare) + att du får med batterigreppet som kan vara bra att ha i framtiden när du skaffar större glugg. Alternativt om du fotar mycket porträtt.

Jag har det kittet fast utan batterigrepp, men det kommer jag komplettera med när jag väl köper mitt 70-200 VR :tuttar

ÄDIT: Det är inte gluggen på bilden du får med utan den här...

Men innan du hastar iväg och beställer från nätet eller vart du nu köper tycker jag nog allt att du ska gå till expert eller någon annan butik som har de kameror du funderar på... Känn och kläm! I mitt fall låg Nikon bättre i handen. I din hand kanske det är en Canon som ligger bäst... KÄNN OCH KLÄM!

Kommer beställa från dustin, ska ha mer grejer till jobbet därifrån så det blir smidigast så. Hittar inte den gluggen 18-70 på dustin, kan ni rek någon annan av dustins gluggar ?
 
jag var till banken idag, jag. ska låna en massssa pengar.
jobbigt som fan, men ok.
ska iaf satsa för en gångs skull.
tjoar som fan när det kommit igång, rör sig om kanske max 2 månader.
sen får vi se, framgång eller total misär, klart jag tror på det första.
ska visa snart vad vi jiddrar om, måste bara först ordna allt så jag inte förstör allt vi byggt upp...
Hoppas att det kommer att gå bra för dig. :tummenupp
 
Kommer beställa från dustin, ska ha mer grejer till jobbet därifrån så det blir smidigast så. Hittar inte den gluggen 18-70 på dustin, kan ni rek någon annan av dustins gluggar ?

Sök på objektiv på dustin så hittar du den :tungan

Men ska du tvunget köpa kit på dustin kan jag väl rekommendera paketet med 18-135 och batterigrepp (självklart passar du på att köpa extra batteri till det).

Dock skulle jag inte rekommendera dustin! Jag beställde ett minneskort för några år sedan. De skickade fel minneskort och när jag skulle ha tag i kundservice för att begära retur fick jag som svar att de skulle skicka retursedel.

Väntade en vecka men inget kom.

Hörde av mig igen. "Oj det måste ha försvunnit någonstans på vägen, vi skickar igen"

Väntade en vecka igen.

Hörde av mig igen och fick ungefär samma svar.

Nästa gång skrev jag ett fint litet brev där jag på ett vänligt men bestämt sätt sa precis vad jag tyckte och tänkte och vad jag kommer att säga om deras service.

DÅ fick jag min retursedel och pengarna tillbaka.

Första och sista gången jag handlar där!

Dock verkar folk vara nöjda med cyberphoto. Tänk på att det inte är ett par hörlurar för 100 spänn du beställer utan kamera för ca 10 lax. Jaga service istället för kronor ifall något mot förmodan skulle krångla.

EDIT: Själv köpte jag min kamera i en "riktig butik" Har sedan dess handlat alla mina grejer där och därmed kunnat pruta en hel del. Då och då är jag nere under internetbutikers pris. Sen är de väldigt kunniga i butiken och inte sena när det gäller service.
 
Last edited:
Mjo, och som datorpriserna ser ut nu och med tanke på vad hårddiskar kostar så kan man lika gärna köpa en billig bärbar dator och en extern hårddisk för samma pengar. :tungan

http://www.dustin.se/DacsaPortal/?ProdID=5010131523

Ja just.... du va redan inne på det ja.

Helt yalla omotiverat att köpa nån Canon mellanlagringsgrej när man får en fullfjädrad dator med redigeringsmöjligheter och hela baletten för halva priset.

Liten och smidig javisst. Men då är en bibba minneskort bra mycket mer prisvärt om man behöver den för lagringens skull.
 
ringblixt gubbar, ringblixt :D
img47e17b26d002e.jpg
 
Betalar ni tull på grejer från USA?

Jag köpte nyss ett analogkamerahus och har åkt på tull (och moms).:mad: Kollade på tullverket och tydligen skiljer det sig mellan digital och filmkameror.
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top