Zx9r bludder

TheOak

Sporthojsnörd
Gick med
19 Aug 2012
Ort
Stockholm
Hoj
KTM 990 Adventure
Jag har precis skaffat mig en Kawasaki från 99. Det går i stort väldigt bra men på låga varv, under 3-3500 rpm så bluddrar den o hackar endel när man drar på.
Över de varvtalen går den jämt och fint.
Min direkta tanke var att förgasarna skulle behöva en rengörning. Jag är amatör men med endel skruv-vana, men jag har inte så väldigt mycket erfarenhet av förgasare.
Låter min tanke rimligt? Och i så fall, har ni några tips eller knep att dela med av?

Tack på förhand.

Eken
 
Det är de små passagerna i flottörhuset som sätts igen. Du lär fysiskt rengöra dem med en kopparkardel (diameter ca 0,2 mm) från en strömkabel. Ultraljudstvätt fixar det mesta, men oftast inte just det. Använd inte ståltråd eller pianotråd eftersom det repar mässingsytorna. En 20 år gammal hoj... behöver förmodligen en renoveringssats då o-ringar och flottörpackning förmodligen stelnat. Ebay (inom EU) är billigast t.ex. https://www.ebay.co.uk/itm/Kawasaki...2002-Carb-carburettor-repair-kit/273605419780
 
Hello det är också vanligt på dessa att insugsventilerna sjunker och det blir 0 spel på dom, vilket i början leder till bludder på tomgång och låga varv för att sedan oftast gå bra på högre varvtal.
Kan vara bra att kolla iallafall :) :tummenupp
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top