zx10r 04 2an hugger

grön-x

Ny medlem
Gick med
2 May 2005
Ort
göteborg
Hoj
zx10 r
har en zx10-04 om jag drar på 2an hackar den våldsamt eller åker ut helt är det någon som varit med om något liknande och vet vad det är:confused: Det är inget fel med någon annan växel
 
Hackar våldsamt och trillar ur ?

Hade samma på min gamla gsx, men orkade inte renovera. Drog den lite extra på första växeln och hoppade sedan direkt till 3an.

Det e kuggar eller gaffel som är slitet. Öppna lådan o byt ut de skadade delarna.
 
Last edited:
Jag tycker det låter typiskt som att ingreppsklackarna är slitna (avfasade). Mekaniken som trycker in drevet kämpar mot trycket som bildas vid motorbelastning och som driver drevet åt andra hållet – därav rycket. Klackarna går växelvis in och ur. Typiskt också att det drabbar just en växel. Dessutom för varje gång det sker så "fasar" man av annu mer och problemet växer.

Går att fixa genom att byta drev eller undercutta eller både och. (dvs fasa klackarna så motorbelastningen driver dem ihop istället för isär)

edit: Lite förvånande att det kan ske på en så ny båge.
 
Nyheter
European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top