zx10r 04 2an hugger

grön-x

Ny medlem
Gick med
2 May 2005
Ort
göteborg
Hoj
zx10 r
har en zx10-04 om jag drar på 2an hackar den våldsamt eller åker ut helt är det någon som varit med om något liknande och vet vad det är:confused: Det är inget fel med någon annan växel
 
Hackar våldsamt och trillar ur ?

Hade samma på min gamla gsx, men orkade inte renovera. Drog den lite extra på första växeln och hoppade sedan direkt till 3an.

Det e kuggar eller gaffel som är slitet. Öppna lådan o byt ut de skadade delarna.
 
Last edited:
Jag tycker det låter typiskt som att ingreppsklackarna är slitna (avfasade). Mekaniken som trycker in drevet kämpar mot trycket som bildas vid motorbelastning och som driver drevet åt andra hållet – därav rycket. Klackarna går växelvis in och ur. Typiskt också att det drabbar just en växel. Dessutom för varje gång det sker så "fasar" man av annu mer och problemet växer.

Går att fixa genom att byta drev eller undercutta eller både och. (dvs fasa klackarna så motorbelastningen driver dem ihop istället för isär)

edit: Lite förvånande att det kan ske på en så ny båge.
 
Nyheter
Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top