Yzr 500 rd

Hej!

Nu har jag fått avin och jag kan hämta förgasarna i morgon:D Då kommer man på att jag ska ju byta reedventiler ochså. Ut i garaget och riva ut alla reedventiler och som tur är har jag en extra omgång med packningar liggande. Hoppas det blir bra.

//Tommy
 

Bifogat

  • 003.jpg
    003.jpg
    231.3 KB · Visningar: 276
  • 004.jpg
    004.jpg
    235.7 KB · Visningar: 275
  • 005.jpg
    005.jpg
    232.2 KB · Visningar: 267
Åh...avis!! Varför har jag inte kommit längre??
 
Kan behöva din hjälp snart när ger mig på motorn..och det blir snart!!
ps.ska borra upp mina till 30mm minst!!..ler
Vadå avis????? Du har ju redan 4st 28 mm Mikunisar..... Det är RD500 åkarna som måste uppgradera till dessa fabricerade praktexemplar... Ut till garaget med DIG!!!!!
Ps, ursäkta trådkapningen...... :banana
//Uffe
 
Jaha, då sitter de nya förgasarna där:tummenupp Nu blir det dragning av bränsleslang och gasvire. Kul att man kan använda choken från orginalförgasarna då blir det ett reglage för alla förgasare.

//Tommy
 

Bifogat

  • 003.jpg
    003.jpg
    231.3 KB · Visningar: 251
Lustigt..Dom ser precis ut som dom som sitter på RG 500 std..och dom byter dom ut när dom börjar trimma dom..:tungan
Om det är samma så går det att ta upp storleken..om man vill det.
Sen finns det carb-splitter för bättre mellanregister..Vi kan ta det på PM..
Har själv inte köpt eller kopierat det..än
 
Nu sitter gasvajrarna på plats. Bra känsla i handtaget, lätt men med övertygande retur.
Sen är det choke och soppaslangar kvar. Det blir många kvällar i garaget nu:D Jag fick
igen avgassystemet idag och nu sitter det pluggar för lambda fastsvetsade:tummenupp
Stort tack till Jocke för hjälpen med det! En tidigare NS400 ägare med hjärtat på rätta
stället.

//Tommy
 
Nu är man i väntans tider igen. Nya KN luftfilter beställda. De medföljande uni filtren skulle kapas o limmas ihop igen men jag tyckte det såg jä...t ut så jag hoppas dessa kommer att funka. Det blir en bänkkörning i slutet av april men jag ska starta upp hojen snart igen o kolla att den funkar med de nya förgasarna. Våren har ju kommit tidigt i år med värme även här i norrland. "klagar inte" Jag får se om det blir en hydraulkoppling iår eller om jag byter till orginal kopplingsfjädrarna o hoppas att det håller.

//Tommy
 

Bifogat

  • RU-2570.jpg
    RU-2570.jpg
    95.8 KB · Visningar: 147
Testa med annat kopplingshandtag. Beroende på avståndet mellan bulten där den ledas och var vajern sätts på greppet så blir det olika utväxling. Jag bytte på en hoj till Associato och då krävdes det hälfen så mycket kraft i handen mot orginal.
 
Testa med annat kopplingshandtag. Beroende på avståndet mellan bulten där den ledas och var vajern sätts på greppet så blir det olika utväxling. Jag bytte på en hoj till Associato och då krävdes det hälfen så mycket kraft i handen mot orginal.

Intressant men vart hittar jag dem??
 
Hej!

Länge sen man uppdaterade senast men det har hänt en hel del sista veckorna. Jag har fixat allt till de nya förgasarna men jag har inte fått de nya KN luftfiltren som jag beställt. Jag har haft ur motorn ur ramen och bytt kopplingsfjädrar. Jag satte dit nya orginalfjädrar efter att jag pratat med en kompis som har en trimmad rd500 och han har aldrig haft problem med kopplingen. Jag hittade även ett nytt sätt att dra kopplingsvajern och nu går det underbart lätt att koppla. Och jag slipper ha vajern i vägen för soppakranen:). Ett nytt fäste för "owerflow bottle" har jag byggt. Vissa kvällar får man mycket gjort på lite tid men ibland går det tungt och man lägger ner timmar på nåt som inte går att använda, ni som ochså håller på och bygger kanske känner likadant. Ikväll vart mycket gjort.:D Nån som vet om/var man får tag i en backventil el motsv som man kan sätta på ventilations slangen från tanken, när jag bromsar fyller man "owerflowbottle" med bensin, INTE så bra.

Godnatt //Tommy
 
Hej!

Yamaha TZ original 3XJ-24380-00 kostar 170kr på Mascot motor.
Det finns billigare men det skulle passa fint på din hoj=)
 
Blev ju riktigt snyggt med KN filter:D Äntligen är filterfrågan löst.
Synd att det vart -6 grader och en massa snö igen för nu vill jag
ha vår.

Kolla in pluggarna för lambdasonder på piporna!

//Tommy
 

Bifogat

  • 020.jpg
    020.jpg
    231.1 KB · Visningar: 289
Härligt!! Snart är det vår..ler(fast det snöar nu)
 
Nu är det inte mycket kvar att göra på denna hoj. Idag fick den smaka på vårsolen igen!
//Tommy
 

Bifogat

  • 002.jpg
    002.jpg
    260.8 KB · Visningar: 327
  • 004.jpg
    004.jpg
    262.9 KB · Visningar: 333
  • 010.jpg
    010.jpg
    261.5 KB · Visningar: 285
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top