YBR125 med behov av vila

Knugens

Ny medlem
Gick med
5 Oct 2016
Ort
Hässelby
Hoj
YBR125 -08, DUKE2 -06
Tjenare folks,

Jag har en gammal YBR125:a (-08:a) som jag pendlar på. Den har en sjukt egendomlig åkomma - rätt va det är så dör motorn mitt i farten. Det börjar med att jag känner att den misständer (rycker lite) och efter ett par hundra meter så dör den helt.

Det lustiga är att den direkt efter stoppet vägrar starta (inte oväntat) men vaknar till igen efter den stått still ett par minuter.

Det har bara hänt några gånger än så länge men jag har svårt att felsöka eftersom felet inte går att framkalla hemma.

Jag blir bokstavligen sittandes på cykeln och provstartar nån gång i minuten tills den glatt startar igen och jag kan åka vidare.

Ska se till att ha startgas och nyckel till tändstiftet med mej nästa gång för att göra lite tester på plats - men kanske någon har en idè på rak arm?

Jag antar att den kyls av lite under vilan men samtidigt så kan det bli bra mycke varmare strax efteråt, när den startat igen, utan att protestera.

:va:va:va:va
 
1. Vakuum i tanken. Öppna tanklocket nästa gång det tar stopp och lyssna efter eventuellt pysljud just när du öppnar. Prova starta direkt.

2. Tändspole som börjar tröttna. Mät utspänning, eller ha med ett löst kontrollstift för att se om du kan se skillnad på styrka i gnistan mellan "startar och funkar" eller "missar och stannar".
 
Bra tips. Smart att ta med ett extra stift såklart, gäller det bara att man kan se skillnaden, men kanske är den helt död / ingen gnista.

Tändspolar kan dumma sig så där och helt plötsligt, efter lite vila, må bra igen?
 
Dom "slits", lämnar allt mindre effekt med tiden och är känsliga för värme, så - ja, dom kan under en skymningsperiod uppvisa alla möjliga symptom medans dom stilla dör.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top