YBR125 med behov av vila

Knugens

Ny medlem
Gick med
5 Oct 2016
Ort
Hässelby
Hoj
YBR125 -08, DUKE2 -06
Tjenare folks,

Jag har en gammal YBR125:a (-08:a) som jag pendlar på. Den har en sjukt egendomlig åkomma - rätt va det är så dör motorn mitt i farten. Det börjar med att jag känner att den misständer (rycker lite) och efter ett par hundra meter så dör den helt.

Det lustiga är att den direkt efter stoppet vägrar starta (inte oväntat) men vaknar till igen efter den stått still ett par minuter.

Det har bara hänt några gånger än så länge men jag har svårt att felsöka eftersom felet inte går att framkalla hemma.

Jag blir bokstavligen sittandes på cykeln och provstartar nån gång i minuten tills den glatt startar igen och jag kan åka vidare.

Ska se till att ha startgas och nyckel till tändstiftet med mej nästa gång för att göra lite tester på plats - men kanske någon har en idè på rak arm?

Jag antar att den kyls av lite under vilan men samtidigt så kan det bli bra mycke varmare strax efteråt, när den startat igen, utan att protestera.

:va:va:va:va
 
1. Vakuum i tanken. Öppna tanklocket nästa gång det tar stopp och lyssna efter eventuellt pysljud just när du öppnar. Prova starta direkt.

2. Tändspole som börjar tröttna. Mät utspänning, eller ha med ett löst kontrollstift för att se om du kan se skillnad på styrka i gnistan mellan "startar och funkar" eller "missar och stannar".
 
Bra tips. Smart att ta med ett extra stift såklart, gäller det bara att man kan se skillnaden, men kanske är den helt död / ingen gnista.

Tändspolar kan dumma sig så där och helt plötsligt, efter lite vila, må bra igen?
 
Dom "slits", lämnar allt mindre effekt med tiden och är känsliga för värme, så - ja, dom kan under en skymningsperiod uppvisa alla möjliga symptom medans dom stilla dör.
 
Nyheter
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Back
Top