Yamaha Virago 535 går dåligt

FearCat

@TURKONTWOWHEELS
Gick med
2 May 2016
Ort
stockholm
Hoj
1994 Suzuki RF600R
tjena,
Min vinterprojekt som jag började skruva på nu i helgen har bestämt sig för att gå väldigt dåligt efter service och förgasarrengöring.
Bytte även stift men det borde väl inte orsaka problemet? Man tycker att den borde gå bättre efter en ordentlig rengöring av förgasaren. Är det någon som har tips på vad det kan vara?
går inte ens att komma upp i hastighet för att peta in 5ans växel.
 
Kolla membranen till trottlarna, hade lossnat på en av mina så gick i princip bara på en cylinder. Var bara att limma fast den igen om jag inte minns helt fel.

DSC_0287.JPG
 
Denna lösning kanske kan vara något, om du får igång den igen efter poleringen av fuggarna.
Hittade i en annan tråd och stal den.
35629308_10209262263393863_9883123475021824_n-580x660.jpg
 
Nu va jag nere och kollade membranen OCH limmade dit dem. Den går fortfarande lika. Kände att den främre cylindern var varmare än den bakre. Det känns som om det inte kommer tillräckligt med soppa.
 
Nu va jag nere och kollade membranen OCH limmade dit dem. Den går fortfarande lika. Kände att den främre cylindern var varmare än den bakre. Det känns som om det inte kommer tillräckligt med soppa.
Minns inte vad jag limmade med. Kolla också så att membranen är hela och inte läcker någonstans. Eller om det är någon vakuumslang som läcker.
 
Fick till skiten nu, ena nålen som membranen satt på var 1 grad böjd så membranen tog i förgasaren så det inte kom tillräckligt med soppa.. Nu så varvar den upp istället när motor gått varm.. SUCK
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top