Yamaha FZ-tråden

Hur många mil har ni kört i streck? Pallar man 100mil på en dag på en fz1 eller har man blå rumpa då? Risken är nog stor.
 
100 mil är mycket. Men pausar man var tionde mil så. Jag köpte mig en sitt dyna på team sportia
För 50 kr de hjälpte en del tycker jag :tungan
 
Hur många mil har ni kört i streck? Pallar man 100mil på en dag på en fz1 eller har man blå rumpa då? Risken är nog stor.

Ja jag skulle inte vilja köra hundra mil per dag men det går väl om man tar lite pauser tex när man måste tanka men personligen tycker jag att knäna tar mest stryk pga benvinkeln.
 
Jag har kört 100 mil på en dag, men de sista 20-30 milen var plågsamt. Mycket för att delar av resan var i köer på autobahn. Medelfarten blev 80 km/h och då kan du räkna ut tiden .. ont i röven va bara förnamnet
 
Jag har kört 100 mil på en dag, men de sista 20-30 milen var plågsamt. Mycket för att delar av resan var i köer på autobahn. Medelfarten blev 80 km/h och då kan du räkna ut tiden .. ont i röven va bara förnamnet

Då är det möjligt i alla fall.:) Ska kika efter någon skön sittdyna + roligare väg än E4. I värsta fall kanske man hittar nått vandrarhem om man inte står ut. Tänkte slippa ta med tält.
 
ska besiktiga hojjen imorn

får man ha gaffad regskylthållare? :D

5dqn0h.jpg
 
Den gick igenom :banana

Nån som har tips på iPhone hållare så att man kan köra Waze?
 
Fick äntligen lite ledig tid och monterade bort AIS systemet och monterade på täckplattorna från Ivans. Fy faeeen vilken tid det tog men nu är det gjort! Wohaaa, inget mer irriterande smällande! :tummenupp
 
Hej på er!
Behöver lite snabb hjälp, ska in och besikta på torsdag och har för säkerhetsskull slängt på originalsystemet men nu är frågan om denna reflex de hänger upp sig på. Var in och besikta bilen igår och försökte luska lite men han hade ingen behörighet på mc så jag fick inga konkreta svar. På min skylthållare sitter det en klistrad reflex ca 2*3 cm kommer de att godkänna den tror ni? vet att jag läst nånstans om nån som hade reflextejp och den hade gått igenom. Har försökt att läsa mig till om det finns nått storlekskrav på reflexen men har inte lyckats hitta nått om det. Skylthållaren är en evotech.
 
Jag har besiktigat mina hojar med en liten röd liten reflexplupp påklistrad på regskylten :tummenupp
 
Har ett Yoshimura TRC Stainless liggandes i fint skick om någon är intresserad. Skicka pm.
/J
 
OK .. nu kan jag avråda ifrån att borra ut katalysatorn. Det brölar på mer än man tror, speciellt med ett Yoshimura rör. Jag ska nog slänga på originalburken igen.

Nån som e intresserad av ett Yoshimura TRC stålrör till FZ1 ?
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top