XT600 elproblem.

Jonas95

Ny medlem
Gick med
30 Mar 2008
Ort
Säffle
Hoj
Yamaha XT600
Tjena. Har en XT600-93 med följande problem. Ljuset blir svagare när jag varvar upp motorn, samt att blinkersen funkar på tomgång eller när jag har bromsljuset tänt.
Nån som har nån bra ide så jag slipper felsöka hela elsystemet.
 
Kolla kabelhärvan som passerar vid framkant på tanken!! Där brukar xt kablar gå av inne i höljet så du måste skala av plasten och besikta varenda kabel,,,Just där det viker sig som mest vid svängning på styret!!
Kolla först alla jordningar!!
 
Nån särskild jordning som brukar bråka? (Lat som Jag är...)

Inte vad jag vet. Har bara hittat fel i kabelstammen vid styrkronan,,,,kablarna hade ärgat sönder och gått av inne i höljet så kabeln såg bra ut i första anblick. du få tänja och dra i kablarna just i brytningen där och försöka känna om kopparen verkar vara hel där. Om du är misstänksam på någon kabel så kan du trycka in en knappnål på var sida om brottet och mäta upp:tummenupp
 
Mätte för skojs skull upp batteriet, 5 volt... Kan det hjälpa att ladda det?
 
Kolla kabelhärvan som passerar vid framkant på tanken!! Där brukar xt kablar gå av inne i höljet så du måste skala av plasten och besikta varenda kabel,,,Just där det viker sig som mest vid svängning på styret!!
Kolla först alla jordningar!!

Problem löst. Bytte regulator o batteri, gjorde susen med nya grejor.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top