XR1200 för bankörning

Inga skador på mig
Inget som inte går att fixa på hojen. Torde vara körklar inom en vecka.

Skit däck... allt är relativt. Jag körde 1.40 -1.42 varv utan att det är Däcken som sätter gränserna. Jag var snabbare eller lika snabb som flera som körde med slicks och värmare.
Fredrik
 
Last edited:
Ajajaj, hur gick det med dig? Hundratusentals i skador på hojen?

Vad har kabelskon på tanklocksbulten för funktion? :P
Säkra Gopro kameran på ett ytterligare sätt förutom sugkoppen. Krav från SMC för att få filma
Fredrik
 
Trist! Tur att du inte skadade dig!

Trevlig filmsnutt på varvet som gick bra! :tummenupp
 
...fanns ju uppenbarligen lite övrigt att önska av fästet med sån nedläggningsvinkel... Menar bara att hojjen är värd ett par riktigt fina spetsiga klistriga däck när den ska visa upp sig på racebanan, skulle säkert göra massor för känslan och väghållningen:tummenupp
 
...fanns ju uppenbarligen lite övrigt att önska av fästet med sån nedläggningsvinkel... Menar bara att hojjen är värd ett par riktigt fina spetsiga klistriga däck när den ska visa upp sig på racebanan, skulle säkert göra massor för känslan och väghållningen:tummenupp

ja, jo, lite bättre gummi kan man ju alltid kränga på. Nu begränsas jag ju av att HD har valt touring/chopper dimension på framhjulet.....18 tums sport däck är det ont om.
17 tummare är under planeringsstadiet men det som finns på marknaden kostar 10 000kr och uppåt inkl nya bromsskivor.
F
 
Nytt styre och bromshandtag hemma....Snabbt jobbat Twin Motorcycles

IMG_3382.jpg

IMG_3383.jpg
 
Tycker detta är ett coolt bygge :) Alltid roligt att slå underifrån (köra ifrån nya sporthojar med något som inte är avsett för det).
Var/Är lite inne på att köpa en Ducati sport Classic och modda för bankörning. Det går ju att åka löljigt fort med en sådan om man bara tränar lite...

(Jag körde med Superduke förut)
 
Precis min tanke med detta - din signatur säger det mesta.

Känner igen dig från SD forumet, hur är det att åka RSV? :tummenupp
 
Beklagar kraschen, tur att du klarade dig utan smärre skador. Nu är det bara att dra nytta av dina krasch kunskaper och köra vidare som en bättre åkare.

Hojta till när och om du tänker beställa 17tum, jag tänker i samma banor och delar gärna på frakten.
 
Frågan är bara vad man skall köpa.....

B-One hade ju ett kit som var prisvärt. http://www.twinmotorcycles.nl/webshop/artikel.asp?guid=YXHFSC&aid=2467&cid=9723&s=&a=&aname=XR1200_Braking_B-one_front_wheel_NOT_AVAILABLE

Det som finns på marknaden nu är ju apdyra....
Twin säljer ju dessa för 785 Euro plus 19% http://www.twinmotorcycles.nl/webshop/artikel.asp?guid=YXHFSC&aid=3783&cid=9723&s=&a=&aname=XR1200_17_inch_6_spoke_forged_Front_Wheel_

Vance & Hines har ju detta för blotta 1200 dollar plus moms och frakt.... http://www.vanceandhines.com/xr1200racing/product/assaultfrontwheel.html?KeepThis=true&TB_iframe=true&height=400&width=650

Sen kan man ju alltid bygga egna spacers och liknande för att få dit ett standard 17 tums hjul

Fredrik
 
Precis min tanke med detta - din signatur säger det mesta.

Känner igen dig från SD forumet, hur är det att åka RSV? :tummenupp

Åker betydligt fortare på RSV:n på bana trots att superduken var en betydligt nyare hoj med likvärdig motor. Det går fortare utan att det känns om jag säjer så.
Superduken är fortfarande den roligaste hojen jag haft, men Millen är väldigt kul för de småpengar som du kan köpa (försäkra) de för. Jag hade bestämt mig för att testa en nyare 600 men Millen kändes "cool" och kostade 1/3 i försäkring. Är riktigt nöjd med den trots att den är gammal/kantstött och ful, samt att jag bara köpte den tills vidare...
Tror att den får stanna kvar ett tag eftersom den har charm :)
 
Ja det skulle vara vansinnigt kul att se hur fort det skulle gå på bana med en hoj gjord för bankörning.....eller iallafall sportig körning. Traktorn jag tuffar runt med har ju 18 tums framhjul, skräpgaffel och väger 250kg.

Fredrik
 
Reparationer sedan kraschen:

Nytt bromshandtag monterat - Oberon
IMG_20120731_162845.jpg


Ny blinkers
https://lh6.googleusercontent.com/-...AB2I/NwmIW2AAq0c/s815/IMG_20120731_162918.jpg

Nytt styre, orginal, det trasiga och det nya Streetfighter i borstad aluminium (uppifrån och ner)

IMG_20120727_173246.jpg


Good to go för 2 dagar på Gelleråsen med SMC Stockholm

Fredrik
 
Söker du klistriga däck i 18" så finns detta för klassisk racing från tiden när 18" var det som regerade.
 
Ja det skulle vara vansinnigt kul att se hur fort det skulle gå på bana med en hoj gjord för bankörning.....eller iallafall sportig körning. Traktorn jag tuffar runt med har ju 18 tums framhjul, skräpgaffel och väger 250kg.

Fredrik

Man får väl bara köra på 75-80% med SMC :7peta
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top