X-lite?

Zeb_Macahan skrev:
Man ska välja det som passar en bäst :fakta

PS. Man blir 595 kronor fattigare av att inhandla ett 902 spegelvisir DS.

//jaG

Klart man ska ha den som passar bästa, men såhära när jag kör lite "windowshopping" så är det FLAG:en som är snyggast... Sedan borde väl alla X-lite modeller samma form på hjälmen, eller? Senast jag köpte hjälm så testade jag inne på Lelles i 2.5h, så jag har rätt bra koll på att den ska sitta bra. :)

595.-? Billigt! :rock
 
Är det några nackdelar med spegelvisiret? Kan "spegelytan" släppa eller så? Det vore liksom rätt tråkigt... Jag läste om någon kille som hade ett Iridium-visir som det hade släppt på?

- P -
 
Det är när man för hakremmen på hjälmen genom två ringar som har D-form istället för att man har ett "snabbfäste".
 
Fler korkade frågor: "Pinlock", va e de?? Kopplat till ett visst märke, typ Nolan, Arai eller Shoei eller?
 
Pinlock är ett immskyddsbehandlat visir som man spänner fastmellan två piggar på insidan av visiret. Nolan har ju det som standard på flera av sina hjälmar, men det finns satser att köpa som passar till andra hjälmar åxå. Man får då borra två små hål i visiret för piggarna så att man kan spänna fast innervisiret.
 
Eller klistra fast det, men då verkar det heta fogcity?!?!

//jaG

dumbo skrev:
Pinlock är ett immskyddsbehandlat visir som man spänner fastmellan två piggar på insidan av visiret. Nolan har ju det som standard på flera av sina hjälmar, men det finns satser att köpa som passar till andra hjälmar åxå. Man får då borra två små hål i visiret för piggarna så att man kan spänna fast innervisiret.
 
Nyheter
Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Back
Top