sandstream
Guest
Jag tycker också att det är kul med variation men varför ska en tillverkare få handikapp för att de bygger sina hojar med en sämre motor?Gustav O skrev:2468950Det är ju kul att det finns lite variation från radfyrehegemonin. Utslätat, likriktat och tråkigt blir det ju annars.
Det blir ju lite som när fyrtakt skulle ta över i MotoGP, de fick ett rejält handikapp så att tvåtaktarna inte skulle ha en chans.
Vad är nästa steg, att BMW ska få ställa upp med en boxer på 1500cc, att Mazda bygger en Wankel-hoj på 1800cc osv?

Det är ju faktiskt lite roligare att åka och kolla på WSBK än GP, just därför att det är lite mer olika stämmor (i GP låter ju alla mer lika), och som sagt Petronas låter ju så underbart! (varför finns det inte fler 3cyl sporthojar för gatan?).