Vurprapport Falkenberg R1000

Nr:18

Snabbare än Don Queer
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Oskarström
Hoj
GSXR 1000
Kanonkval under första passet!! Nytt personbästa och 3:e tid! Inför andra passet var målsättningen att köra 47-tider med nya sulor på hojen. Kändes toppen fram till jag skulle köra om Macke i slutet på rakan. Satsar för att runda på yttern eftersom jag inte ville trycka ut honom i gruset. Planen gick dock i stöpet när Macke fick ett framhjulssläpp och påkörningen var ett faktum. Tio minuters reparationer senare var hojen körklar, men då var kvalet slut:mad:

Nytt försök i morgon, Kesti SKA bara vara bakom över mållinjen:arsele
 
Nr18 och Macke i en kvalkrock. Nästan som i MotoGP. Kastade ni handskarna och slogs lite också? :mad:
 
Humlan pallade inte trycket. Loppet var förlorat redan i första böj där han var 16e efter en katastrofstart. Sen körde han finfint men tyvärr :(
 
Nr:18 skrev:
2482820 Kanonkval under första passet!! Nytt personbästa och 3:e tid! Inför andra passet var målsättningen att köra 47-tider med nya sulor på hojen. Kändes toppen fram till jag skulle köra om Macke i slutet på rakan. Satsar för att runda på yttern eftersom jag inte ville trycka ut honom i gruset. Planen gick dock i stöpet när Macke fick ett framhjulssläpp och påkörningen var ett faktum. Tio minuters reparationer senare var hojen körklar, men då var kvalet slut:mad:

Nytt försök i morgon, Kesti SKA bara vara bakom över mållinjen:arsele


Fan va synd..... Kesti var bara ett halvt varv före dig imål. Fast du tar honom säkert nästa gång:pannkyss
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top