L. Mäkinen
Gudomlig sporthojare
Ännu en kinesisk grusvägsmaskin
Det är många att välja mellan nu.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag antar att du kommenterade utan att titta på filmen?Har man bara tillräckligt många ”x” i namnet, lägger till ”Rallye” på fräcka klibbor och låter någon hoppa med den på bild så finns det alltid köpare!
(Som inte tänkt över det där mycket goda och många gånger dyrköpta rådet: Buy quality, cry once)
Med vänlig hälsning,
Jag antar att du kommenterade utan att titta på filmen?
Jag tycker att det hör till god netikett att studera helheten i tidigare inlägg innan man svarar i en tråd.Fullständigt korrekt antagande.
Men har det med saken att göra? Är inte ”X”, ”Rallye” och ”Adventure” säljande argument?![]()
Jag tycker att det hör till god netikett att studera helheten i tidigare inlägg innan man svarar i en tråd.
Det du skriver nämndes i inslaget i trådstarten.
Fullständigt korrekt antagande.
Men har det med saken att göra? Är inte ”X”, ”Rallye” och ”Adventure” säljande argument?
Med vänlig hälsning,
5.00från 4.45 så sägs just precis det.
Jag har legat sömnlös och funderat över min ton i inlägget. No sleep til Brooklyn...Vad bra, det bevisar onödigheten att se alla filmer på YouTube…
Med vänlig hälsning,
Jag har legat sömnlös och funderat över min ton i inlägget. No sleep til Brooklyn...
Det jag menar är att jag tycker att ryggmärgsreflexinlägg utan att ha tagit till sig det som skrivits innan mest tenderar att fylla forum med upprepningar. På Flashback är det "Det var säkert en invandrare" i trådar om brott och i diskussioner om Tesla finns det folk som ser det som grundläggande att tillföra begreppet "Swasticar" utan att egentligen driva diskussionen framåt.
Jag gillar Northovers sätt att prova motorcyklar. I filmen nämner han även att de håller på med långtidstest av en kinahoj.
Tyvärr måste man väl testa många för att veta om de är bra för det kan vara så att man har fått det exemplar som var närmast specen.
Det är inte alla Youtubers som arbetat med motorcykeldesign och är öppna med vad som går sönder under testerna. De amerikanska kanalerna verkar oftare vara oroliga för att bli stämda och öser på med lovord.Man skall absolut vara öppensinnad.
Det jag menar är att det går tretton på dussinet av YouTubers som ger sitt ”första intryck” av det ena eller det andra och det säger förstås endast vad det första intrycket var för vederbörande och ingenting annat.
Det går också tretton på dussinet av nya produkter från Kina där en hel del levererar över förväntan vad gäller första intryck men ännu återstår allt att bevisa hur det fungerar i längden. Fortfarande kostar lösningar, material, finish. Long term quality. Sådant brukar ta tid även för high end-tillverkare att klura ut.
Jag brukar framhålla japanska motorcyklar i detta avseende, men det har inte alltid varit så. Jämför en tidig sjuttiotals japansk MC med en dito BMW eller Ducati. Kvalitet på plåt, lack, krom, elsystem, lager, sadel, handreglage, bromsar osv.
De nya hojar som lanseras och pushas för på YouTube kommer att ersättas redan inom några år av nya ännu bättre produkter med ännu fler X och Rallye. Vilket märke och vilken återförsäljare gäller om tio år?
Jag är ganska säker på att Honda, BMW, Ducati, Yamaha finns kvar i Sverige om tio år. Jag skulle inte satsa pengar på att det här märket är det. Då får man jämföra med Flashback bäst man vill, det är inte särskilt relevant.
Med vänlig hälsning,
Men vet du Brook, jag börjar NÄSTAN tro att du är en snobb.. ! Kan det stämma”Gillar” vet jag inte; själv ”gillar” jag franska bilar och tyska motorcyklar men det finns objektiva kriterier man inte kommer runt när det kommer till japanska industriprodukter. Det finns både empiri, data och industrifilosofiska orsaker till att man kan förvänta sig vissa saker.
Vad man kan förvänta sig av nya märken som kommer och går vet man inte ännu; men hittills har väldigt få kunnat trolla…
Med vänlig hälsning,
Jag förstår bilden, och jag kopplar också att Kina har kopplingar med Ryssland och för dagen världens fiende #1 mr. Putin.
Även de kända fabrikaten har ofta lågbudgetvarianter och att kasta ihop olika bra saker gör inte automatiskt att soppan blir god.Hur som helst så noterar jag att även dessa mindre kända märken använder delar från kända kvalitetstillverkare, t ex framgaffel, bromsar, dämpare, avgassystem .. mm. Vad är det som får oss att känna denna antipati? Tillgång på reservdelar? Vilka delar handlar det om? Nästan allt förutom ram och plaster är ju toppkvalitetsmärken!
Titta på hans senaste video så ser du vilken cykel han köpt en gång till. Den är inte japansk...eller kinesisk...Jag förstår bilden, och jag kopplar också att Kina har kopplingar med Ryssland och för dagen världens fiende #1 mr. Putin.
Men om vi för trådens skull lägger politik och krig åt sidan och fokuserar på motorcyklar, specifikt nu Voge DX800X rally, vad vet vi om den?
Emellertid ett klipp på en lycklig pojke som nyligen köpt sin 2025 Yamaha T7. Lär känna hojen som alla andra försöker mäta sig med.
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |