Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
:Grym ombordfilm från Lüthi!
Crutchlow crashade i kurva 10 och avverkade lite av sitt vänstra lillfinger, klämdes fast mellan asfalten och styret. Ingen operation behövdes dock.![]()
Aj som fan, låter inte skönt!Jag har gjort samma sak. Framhjulet släppte och vänstra handen klämdes fast så att huden skavdes bort på lillfingret. Antagligen skavdes även en del nerver eller senor, för jag kan inte styra fingret lika bra som innan. Baylis skavde av ett finger på samma sätt för några år sedan, har jag för mig.
Jag har funderat på att montera en skyddsbåge längst ut på styret, för att förhindra att det händer. Skyddet skulle även skydda broms-/kopplingsgrepp så att inte dom går av. Ett problem jag kan se är att det innebär en risk att armen skjuts in i utrymmet mellan skyddsbågen och styret, så att man fastnar i hojen.
17 Toni Elias LCR Honda MotoGP 1:58.536 +0.690 +2.855 57
Känns som om att Elias skulle stannat kvar i Moto2.

Var, var, var????
Och det var tydligen framänden som släppte för samtliga.Alla Ducatiförare, förutom Randy de Puniet som var snabbast, kraschade idag.
Om ni inte har sett DSBK-racet Daytona 200 från i helgen så gör det! Utan att avslöja något blir det minst sagt dramatiskt och en förare hade nog önskat att han hade ett sånt där skydd över sitt bromshandtagJag har funderat på att montera en skyddsbåge längst ut på styret, för att förhindra att det händer. Skyddet skulle även skydda broms-/kopplingsgrepp så att inte dom går av.

Och det var tydligen framänden som släppte för samtliga.
Om ni inte har sett DSBK-racet Daytona 200 från i helgen så gör det! Utan att avslöja något blir det minst sagt dramatiskt och en förare hade nog önskat att han hade ett sånt där skydd över sitt bromshandtag![]()
Trodde inte du gillade sån där slipstreams rejsing?
Sorry kunde inte låta bli![]()
Det är moppestreaming jag har lite svårt för.Trodde inte du gillade sån där slipstreams rejsing?
Sorry kunde inte låta bli![]()
Det är moppestreaming jag har lite svårt för.
Efter tre timmar och sjutton minuters kamp mot lera och vatten körde jag...
Bike är nu på plats på Gotland och på GGN, världens största endurotävlin...
Kvällarna innan avresa till GGN är alltid lite stressigt och jäktigt, so...
Nu öppnar vi beställningen av Katalogen 2027. Du säkrar ditt exemplar, s...
Nu är det snart dags, världens största endurotävling, Gotland Grand Nati...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-fami...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flag...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttond...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskydds...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter deb...