Vinkning?

Costanza

Ny medlem
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Göteborg
Hoj
Vespa lx125
Brukar ni vinka på alla möjliga hojar? själv så brukar jag jag allt ta ut handen....även till HD:killarna som faktiskt ofta reflekterar hälsningen..
Har hört att alla hejar på Ducati:killarna, kan stämma tror jag allt..eller?
 
Hälsar på dom som hälsar på mig först, känns så pinsamt om man hälsar på nån och han/hon inte hälsar tillbaka, speciellt då när man åker med flera polare.
Sen det där med alla moppar som ser ut som sporthojjar, oxå pinsamt o hälsa på när man sen ser att det är en moppe på närmare håll.
 
chrille-r1000 skrev:
Hälsar på dom som hälsar på mig först, känns så pinsamt om man hälsar på nån och han/hon inte hälsar tillbaka, speciellt då när man åker med flera polare.
Sen det där med alla moppar som ser ut som sporthojjar, oxå pinsamt o hälsa på när man sen ser att det är en moppe på närmare håll.

Hahaha, jag trodde jag var ensam om att "se fel" på moppar och hojar :hej
 
SpeedFight skrev:
o varför hälsar man inte på moppar... :confused:


Därför att det är nån slags under kategori tycker jag, har som sagt hälsat på moppar, men insåg först på närmare håll att det var en moppe jag hälade åt :4skrika
 
hehe, nu i veckan var det en "sporthoj" som hejade på mig , måste vara vår eller nåt, i januari hejar alla hojar på mig (word to my peeps)

nej men allvarligt så är "sporthojs"åkare sämre på att besvara tjingsarna tycker jag, iaf här i kba.

sämst är dock fotöljåkarna men det gör inget...
 
Hälsar som regel på allt och alla (utom moppar), får som regel vinkning tebax, utom från merparten av HD och GoldWing...
Har dock en teori på området, HD och Goldwing är mer benägna att hälsa när man har blankt visir på. Så fort som mitt svarta visir sitter på så får man kalla handen....
Och med tanke på att jag kom till insikt med denna fantastiska teori för typ 34sekunder sen så ska jag nog ta och tänka om den... :D
 
SpeedFight skrev:
o vad hade du tänkt dej att jag som 15åring ska köra då..?? R1?

Hehe, ja varför inte :crash

Nejmen du får la hålla dig lite, du behöver ju inte hälsa heller... för du hälsar väl inte på alla moppar du möter, eller?

Iallafall... jag hälsar inte på moppar, och jag är inte den enda. De flesta gör det inte, det är tillräkligt med hälsande ibland... särskillt när man närmar sig en mcträff hehe.
 
sen om man inte hälsar, eller om man skulle "råka" hälsa på en moppe så är ju inte det förenat med dödsstraff heller....som tur är =)

Sååå, om jag råkade hälsa på en moppe så bjuder jag på de!!!...hehe...
 
Dock är höjden av onödig hälsning när man möter någon halv-glidare i kurvor som tvunget ska vinka med hela handen när man själv ligger med knät 2cm från backen... brukar vifta med lillfingret bara för att indikera att jag är lite "busy" för stunden... :)
 
jag själv har åkt hoj sen tiden före jag kunde gå och farsan har ju alltid hälsat på mötande så det har blivit så att jag också hälsar numera. men man får ju inte alltid en näve tebax.... lite tråkigt :gråta
 
en annan brukar ju alltid nicka till alla blokes som är ute å kör.
ingen annan som har märkt denna "coola" trend?
 
Själv så vinkar jag till alla till och med någon enstaka moppedist :hej har det blivit också, ofta får jag svar men det händer också att jag missar att hälsa själv (i kurvor och korsningar mestadels)

Så mera :hej :hej :hej åt varann så blir vi alla säkert mycket :)
 
Nyheter
Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Back
Top