Vinande/tjutande ljud från motorn

Hör jag fel eller kommer det inifrån tanken. :va

Gissar för fullt nu men hur låter det om du öppnar tanklocket? Är det nåt fel på bränslepumpen eller nivågivaren så kanske det låter mer. Kan även vara tilltäppt filter eller någon avluftningsslang som gör att pumpen får jobba hårdare.
 
Tack för svaret. Jag har misstänkt att det är något med pumpen men sen fick jag höra att pumpen inte påverkas av motorns varvtal. Den arbetar med andra ord inte hårdare om man gasar. Om detta stämmer verkar pumpen inte ha med mitt problem att göra. När motorn går på tomgång hörs ingenting. Ljudet tycks bli högre ju mer man varvar.
 
Vill nog påstå att ljudet inte följer varvtalet.

Visst, man hör skillnad mellan tomgång och inte tomgång. Alltså, den är helt tyst på tomgång men allt varv över tomgång ger ett och samma ljud oavsett läget på gashandtaget.

Mitt tips är att lyfta på tanken och dubbelkolla så att avluftningsslangarna och bränsleledingarn är rätt placerade och inte är böjda eller tilltäppta någonstans. Kontrollera även att el-kontakten till bränslepumpen inte är ärjad och att den är rätt kontakterad.

En ny pump är relativt dyr så det är lika bra att utesluta de enklaste och billigaste felorsakerna först.
 
Du har nog rätt. Jag ska lyfta på tanken och titta. Jag öppnade tanklocket idag medan hojen var igång och det är ganska tydligt att ljudet kommer inifrån tanken.

Jag hittade en pump på ebay. De är inte speciellt dyra. Kostar runt 300 kr.
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top