Vettig väska för inrikesresor?

Jag har varit tveksam till tankväskor av två anledningar. Man måste ju tanka hela tiden och då är de i vägen. Sen tänker jag att man riskerar att repa tanken.

Ska man köra med tankväska så funkar det jättebra om använder en med fästring som skruvas i tanklocket. Ligger aldrig emot tanken och knäpps loss jättesmart
 
Ryggsäck/tankväska och lås fast krukan på hojen?

SW Motech Pro Sport kör jag med rätt ofta, rymmer 12-17 liter, dvs allt det du vill ha med utom hjälmen. Supersnabb att sätta fast och ta av med magnetiskt snabbfäste.

https://www.sporthoj.com/forum/threads/mina-intryck-av-sw-motech-pro-tankväskor.289860/#post-6506806
Hur stor är sport? Gravt sugen på en sådan men lite fundersam om den är ivägen och det daypack jag skall ha.

Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk
 
Hur stor är sport? Gravt sugen på en sådan men lite fundersam om den är ivägen och det daypack jag skall ha.

Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk
Den passar bäst på sporthojsliknande tank. Har du inget konstigt utstickande från styrkronan/styret eller ett behov av att ligga som klistrad på tanken så är den alldeles utmärkt. Själv tyckte jag daypack rymmer för lite för att ha på resa och för mycket för en dagstur/tur till jobbet.
 
  • Gilla
Reaktioner: RN
Såhär blev det nu. Tyvärr blev det inte bra med telefonhållaren.
20220815_194115.jpg
 
Såhär blev det nu. Tyvärr blev det inte bra med telefonhållaren.
View attachment 475132
Trevligt att se att du hamnade på SWMotech - vad menade du med telefonhållaren (denna väska ser inte ut att ha möjlighet att lägga telefonen ovanpå locket (eller finns där ett Molle-fäste som jag inte ser?)
 
Trevligt att se att du hamnade på SWMotech - vad menade du med telefonhållaren (denna väska ser inte ut att ha möjlighet att lägga telefonen ovanpå locket (eller finns där ett Molle-fäste som jag inte ser?)
Jag har ett quadlockfäste på styret och telefonen tar antingen i väskan eller skymmer diverse varningslampor. Måste fixa något annat fäste som går att ha längre ut på styret där det har mindre diameter.
 
Jag tjackade en sportsbag i förra veckan och körde den på träff i Habo i helgen, funkade perfekt. Har en gps i hållare från styrstammen och det funkade hur bra som helst.
Bra med plats, langade ner regnstället, en vattenflaska och skivlåset i stora facket. Lite bars och grejer i ena ytterfacket och nycklar och proppar i andra.

Happy days! :)
 
*/ ?>
Nyheter
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Back
Top