Ventil justering husa 08a råd o tids

Har du kollat i manualen? Där står alla tidsintervall på dom olika serviceintervallerna.
 
Kolla ventilerna vartannat olje/filterbyte, behöver dem justeras så gör det men många ggr rör dem sig inte så mkt på den gångtiden. Ställ motorn i TDC genom att kolla markeringen på svänghjulet, när det är gjort så lossar du låsmuttern och ställer "ställskruven" på rätt avstånd - använd gärna bladmått men det är tight.. För att komma till lättare så ta bort "luftningsslangarna" som sitter vid toppen ungefär (kolla i manualen så förstår du vilka jag menar). Sen är det att justera alla 4 (tips för att kunna ta bort ventilkåporna är att ta en bockad insexnyckel som du sågar av en bit på böjen så kommer du till bättre) ventilerna sen tuta o köra... Good Luck!
 
1. Bort med tank/sadel
2. Ur med stiftet och ställ den i TDC, går att känna med en mejsel på kolven när den vänder.
3. Bort med slangen för vevhusvent. och inspektionsluckorna, IKEA's insexnyckel man får med möbler ibland är perfekt för dessa.
4. Känn efter så alla vipparmar glappar en aning. Kontrollera spelet med bladmått 0.12mm, justera om det behövs genom att släppa på muttern och sedan justera på skruven. Dra åt och dubbelkolla.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top